Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky čeká v PS schvalování.

Vážení čtenáři, milí klienti, ve hře jsou přitom různá zpřísnění vládní novely. Patří k nim ponechání aktuálního pravidla, že dlužník musí splatit aspoň 30 procent závazků, jinak na konci procesu rozhoduje soud. Pozměňovací návrh podala skupina poslanců ODS kolem Karla Haase. Kriticky se k vládní předloze stavějí poslanci opozičního hnutí ANO. Zpravodajka Taťána Malá hovoří o dluhové amnestii a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček o vyvlastnění části peněz věřitelů. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) připustil, že ODS má v mnoha záležitostech v oddlužení blíž k ANO. Koalice ale má podle jeho názoru jasně nastavená pravidla hry a kvůli těmto rozporům se nehroutí.

Haas chce vedle zachování 30procentní hranice „např." sjednotit výši srážky ze mzdy v exekučním a insolvenčním řízení, pokud dlužník (povinný) čelí většímu počtu exekucí. Dlužníky by to mělo motivovat k tomu, aby na sebe insolvenční návrh podali. Pozměňovací návrhy této skupiny poslanců též předpokládají, že insolvenční soud by mohl prodloužit dobu oddlužení až o 1,5 roku místo navrhovaného jednoho roku. Věřitelé by dostali více času na podání návrhů na prodloužení nebo na zrušení oddlužení v procesu i po skončení splátkového kalendáře a insolvenční správce by měl víc údajů o minulých příjmech dlužníka, aby mohl lépe vyhodnotit jeho schopnost splácení. Ministerstvo spravedlnosti by navíc mohlo stanovit nejvyšší přípustnou srážku ze mzdy a minimální výši zálohy na odměnu a výdaje insolvenčního správce. Většinu z těchto změn obsahují úpravy, které uplatnil Blažek. Navíc navrhl vznik centrální evidenci srážek ze mzdy, která by měla snížit administrativu zaměstnavatelům. Podobný návrh podal taktéž Patrik Nacher (ANO), jenž rovněž požaduje, aby se údaje o exekuci zaznamenávaly v registru vozidel kvůli ochraně kupujících při prodeji ojetých aut. Helena Válková (ANO) prosazuje tříleté, čtyřleté nebo pětileté oddlužení podle výše dluhu. Doba tří let by platila pro podnikatele a pro ohrožené skupiny lidí. Sněmovna bude hlasovat rovněž o pozměňovacím návrhu Marka Výborného (KDU-ČSL) na vytvoření fondu, z něhož by hradilo sociální poradenství dlužníkům nebo finanční vzdělávání. Mezi příjmy fondu by patřily příspěvky poskytovatelů spotřebitelských úvěrů podle objemu půjček.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ekonomických rubrik)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top