Vrchní soud snížil trest muži za podvody v realitách.

Vážení čtenáři, milí klienti, olomoucký VS snížil z šesti na pět let trest pětačtyřicetiletému Janu Šojdrovi za podvody s obchody s realitami na Kroměřížsku. Dle soudního verdiktu si v letech 2011 a 2012 v 11 případech vytipoval poškozené, kterým hrozila exekuce na jejich majetek, získal si jejich důvěru a nabídl jim vyřešení jejich dluhů s tím, že na určitou dobu převedou svou nemovitost. Jejich dluhy sice vyřešil, o fin. prostředky za prodej nemovitostí však přišli. Škodu soud vyčíslil na 9,3 milionu korun.

Šojdr podle soudního rozhodnutí jednal promyšleně a plánovitě. Vybíral si poškozené, kteří se nacházeli v tíživé situaci, a nabídl jim vyřešení jejich dluhů. Přesvědčil je, aby podepsali kupní smlouvu na prodej nemovitostí s tím, že půjde o přechodnou dobu a prodávající si je budou moci následně převést na sebe zdarma zpět, což se nestalo.

Sjednal přitom kupce, bílé koně, aby tyto nemovitosti koupili. Ti za to dostali provizi ve výši 20.000 až 30.000 korun. Šojdr vzápětí zprostředkoval falešným kupcům uzavření úvěrové smlouvy a připravil kupní smlouvy, do kterých uvedl, že část kupní ceny dostali prodávající před podpisem smlouvy, ačkoliv to nebyla pravda. Zajistil z této částky úhradu jejich dluhů, zbývající částka však místo na účty prodávajících šla na účty, kterými disponoval obžalovaný. Peníze z nich poté vybral. "Je to amorální jednání. Cíleně si vyhledával osoby, které byly ve finanční tísni, a této situace zneužíval. Je to zavrženíhodné," sdělil státní zástupce Petr Doležal.

Muž skutečně využil tíživé situace jednotlivých poškozených, kteří byli málo ostražití. Bylo to jeho předem promyšlené jednání. Poškození zřejmě na svou situaci rezignovali, byli rádi, že se vyřeší jejich situace a budou uhrazeny dluhy," dodal soudce Plšek. Poškození ve svém bytě mohli zůstat, z jejich nájmů byl hrazen hypoteční úvěr. Nikde však nebyl garantován zpětný převod nemovitostí, uzavřel soud.

Mgr. Petr Jezdinský, realitní právník (s využitím Právního prostoru a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top