Senát možná navrhne zavedení minimální srážky ze mzdy při exekuci.

Vážení klienti, milí čtenáři, Senát pravděpodobně navrhne zavedení základní minimální srážky ze mzdy při exekuci. Doplnění vládní novely zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, zákona č. 119/2001 Sb., kterým se stanoví pravidla pro případy souběžně probíhajících výkonů rozhodnutí, zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, a zákona č. 312/2006 Sb., o insolvenčních správcích, o zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky na svém zasedání dne 3. července 2024 doporučil garanční Ústavně-právní výbor i Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Senát dnes začne projednávat novelu zmíněných právních předpisů.

Soudní exekutoři se v ní snaží prostřednictvím některých senátorů protlačit povinnou minimální srážku ze mzdy u lidí v exekuci. Podle analýzy ministerstva spravedlnosti by tím Česká republika představovala mezi okolními státy výjimku. Podle senátorského návrhu by srážka měla dosahovat pěti procent minimální mzdy. Letos by se tak dlužníkovi (povinnému) sráželo nejméně 945 korun. U občanů se starobním, invalidním či sirotčím důchodem by byla částka poloviční. Exekutoři zavedení minimální srážky odůvodňují tím, že klesá suma, kterou dlužníci ze svých dluhů splatí. „Je to systém, který nepomáhá nikomu. Věřitel nedostane nic ze své pohledávky a dlužníkovi se jeho dluhy zvyšují v důsledku prodloužení exekučního řízení," uzavřel viceprezident Exekutorské komory Martin Tunkl.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím novinky.cz a Advokátního deníku)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top