Zkrácení doby oddlužení na 3 roky vyšle do společnosti špatný signál.

Vážení čtenáři, milí klienti, zkrácení doby oddlužení na tři roky pro všechny vyšle podle Bohumila Havla z Ústavu státu a práva Akademie věd (dále jen AV ČR") do české společnosti signál, že dluhy se nemusí splácet a stát se o to postará. Havel to řekl v rozhovoru, který ČTK poskytla AV ČR. Změnu přináší novela insolvenčního zákona, kterou měl 23. srpna projednat Senát. Požaduje ji evropská směrnice, zrychlené oddlužení chce pro podnikatele. Vláda se rozhodla vztáhnout pravidla i na spotřebitele. Podle Havla to může narušit celý systém a míru rovnováhy v půjčovaní finančních prostředků.

Vysílá se jakási informace veřejnosti, že dluhy se nemusí plnit, že na konci vždycky přijde stát a něco přinese, nějaké řešení, které těm lidem pomůže," sdělil Havel. Podle odborníka je z dostupných dat zřejmé, že klesá výtěžnost dluhů.

Dlužníci často ztrácí původní motivaci dluhy plnit, původně je plnilo třeba 95 procent dlužníků, protože čekají, že zas přijde něco dalšího, že zase něco pomůže, zase jim stát nabídne řešení. Takže lze očekávat, že jejich motivace do toho systému vstupovat a řádně plnit může klesnout," uvedl.

Podle Havla bude mít novela dopad i na stát, a to nejen ve smyslu ztráty financí. Stát by měl změnou právního předpisu podle jeho názoru přijít o deset miliard korun, jelikož státní podniky mají v systému poměrně velké pohledávky. Problematičtější je ale narušení systému a rovnováhy při půjčování peněz, míní vědec. Novela vysílá podle odborníka do společnosti vzkaz, že stát má tendenci pomáhat slabším.

Na druhé straně, když se podíváme na data, tak zjišťujeme, že slabších, kteří potřebují pomoc, je menšina. Průměrný dlužník je dvaačtyřicetiletý muž, který je schopen pracovat," konstatoval. V průměru takový člověk dluží milion korun.

Legislativní novela navazuje na směrnici Evropské unie, která řeší oddlužení podnikatelů, živnostníků. Evropské právo požaduje zvýšenou podporu jejich oddlužení. „Stávající pojetí, které bylo nakonec předloženo, to rozšířilo a zobecnilo na všechny fyzické osoby, tedy šlo nad rámec toho, co chce směrnice. Přináší změny zejména pro spotřebitele. Je to velká část novely, která vůbec nebyla potřeba," řekl Havel.

Poslední legislativní novela insolvenčního zákona byla schválena v roce 2019, podle odborníka ještě neexistují data pro její vyhodnocení. Není tedy možné určit, nakolik byla efektivní. Aktuálně se dá podle odborníka říct, že klesá výtěžnost a že justice je proti dalším změnám. Oddlužení se podle něj za poslední rok týkalo asi 20.000 případů, systémem oddlužení prošlo asi 95 procent občanů. "Mnohdy změny, které se dělají, neposouvají věc k lepšímu," prohlásil Havel.

V novele by podle něj stačilo udělat změnu, kterou požaduje evropská směrnice. S dalšími úpravami by se mělo vyčkat na analýzu toho, co přinesla novela z roku 2019, uzavřel.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za použití AV ČR a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top