Zhruba polovina Čechů očekává pro futuro další růst cen energií.

Vážení čtenáři, milí klienti, až 80 pct domácností z tohoto důvodu plánuje investovat do úsporných opatření, nejčastěji formou výměny spotřebičů, omezením spotřeby nebo stavebními úpravami. I tak jsou občané výrazně klidnější než loni, dopady cen energií na rozpočty domácnosti během letošního roku klesají. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření agentury Ipsos pro společnost ČEZ. Výzkum se uskutečnil během letošního srpna a září. Účastnilo se ho 1 036 respondentů. Průzkum se věnoval také dopadům cen energií na rozpočty domácností.

Po loňském prudkém růstu cen energií letos dodavatelé v průběhu roku postupně zlevňují. I přesto v naší společnosti přetrvává obava z dalšího zdražování. Další růst cen energií očekává podle uskutečněného průzkumu přibližně polovina populace, konkrétně 14 procent očekává výrazné zdražení, dalších 35 procent pak předpokládá spíše mírný růst. Většina tuzemských domácností se proto chystá realizovat některé z úsporných opatření. Alespoň některé z nich podle výše nejmenované výzkumné agentury už provedla asi polovina domácností. Nejčastěji v podobě výměny žárovky či jiných spotřebičů za úspornější, šetření s energiemi, přechodu na tuhá paliva nebo stavebních úprav. Další pětina domácností má podle šetření jasnou představu, jaká konkrétní opatření budou realizovat, pětina pak o opatřeních jasno nemá a 12 % domácností neplánuje žádné kroky.

Ve srovnání se situací před rokem vidíme, že se situace v domácnostech zklidňuje. Výše záloh za energie již nepředstavuje tak výrazný zásah do běžného chodu domácnosti. Pocit nejistoty a obavy z růstu cen energií však trvají," sdělil analytik Ipsos Michal Straka. Podle generálního ředitele ČEZ Prodej Tomáše Kadlece zájem o úsporná opatření potvrzují i požadavky klientů. „Spotřebitelé začínají zvažovat také náročnější investice do systematických řešení, která zajistí dlouhodobou úsporu. Od dodavatelů očekávají cílené poradenství, které je celým procesem provede, proto připravujeme další vylepšení naší ČEZ Akademie a poradenských setkání se zákazníky přímo na našich pobočkách," uvedl Kadlec. ČEZ chce také více spolupracovat s bankami a stavebními spořitelnami na společném řešení.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím výzkumné agentury IPSOS, společnosti ČEZ a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top