Zadlužení občanů ČR loni stouplo o 5,1 pct na 3,31 bilionu korun.

Vážení čtenáři, milí klienti, zadlužení obyvatel České republiky v uplynulém roce 2023 v meziroční komparaci vzrostlo o 5,1 procenta na 3,31 bil. korun. Objem dluhu ohroženého nesplácením se zvýšil o 6,2 procenta na 29,5 mld. korun. Toto zjištění vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Objem hypotečních úvěrů se zvýšil o 4,4 procenta na 2,73 bilionu Kč, což je výrazně méně než v předchozích letech. Např. na konci roku 2021 šlo o 17procentní růst. Současně klesl počet klientů, kteří čerpali půjčku na bydlení, a to o 2,1 procenta na 1,06 milionu. Konec loňského roku na jednu stranu naznačuje mírné oživení hypotečního trhu. Na druhou stranu se dlouhodobě snižuje počet klientů s hypotékami a zvyšuje se finanční částka na jednoho klienta. Zdánlivé oživení je tedy způsobeno spíše rostoucími cenami realit. Výrazně ubývá zejména mladších lidí, kteří si berou půjčky na bydlení.

Objem krátkodobého dluhu ke konci loňského roku podle dat činil 579,4 miliardy korun, meziročně narostl o 8,9 procenta. Nejvíce jeho objem narostl v posledním kvartálu minulého roku, a to takřka o 14 miliard. Objem dluhu na spotřebu se proti konci roku 2022 zvýšil ve všech krajích. Nejrychleji v metropoli, kde v meziroční komparaci vzrostl o 10,7 procenta na 65,4 miliardy korun. Nejnižší dynamiku měl na Vysočině, kde stoupl o 6,4 procenta na 22,9 miliardy. Počet klientů s krátkodobým úvěrem se v roce 2023 proti předchozímu roku zvýšil o dvě procenta na 2,33 milionu. Vzrostla rovněž průměrná částka na klienta, a to zhruba o 15.000 Kč na 248.000 korun.

Podíl na nárůstu nespláceného dluhu pak mají hlavně úvěry na spotřebu, u nichž nesplácený objem rostl postupně ve všech čtvrtletích uplynulého roku. Platební morálka u úvěrů na bydlení se proti tomu stále zlepšuje. Meziročně se nesplácená částka z úvěrů na bydlení snížila o téměř deset procent. Ke konci roku 2023 objem nesplácených úvěrů na bydlení dosahoval 4,4 miliardy korun. U nesplácených krátkodobých úvěrů se objem zvýšil meziročně o 9,5 procenta na 25 miliard korun. Zvýšil se také počet klientů, kteří mají problém se splácením, a to o 1,1 procenta na 174.000 lidí. Největší problém lze jasně predikovat u mladších třicátníků, u kterých se objem nesplácené částky dluhu na spotřebu zvýšil meziročně o pětinu na čtyři miliardy korun a jejichž počet se zvýšil meziročně o devět procent na 26.000 občanů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím CRIF a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top