Za dárky letos Češi na Vánoce nejčastěji utratí od 5.000 do 10.000 korun.

Vážení čtenáři, milí klienti, na nákup vánočních dárků mají letos Češi, Moravané a Slezané nejčastěji vyhrazeno 5.000 až 10.000 korun. Shodly se na tom výzkumy internetového srovnávače Heureka.cz a e-shopu Alza.cz. Tyto Vánoce však bude podle Heureky 30 procent občanů České republiky na dárcích šetřit, 12 procent jich také obdaruje méně lidí než loni. To, že je cena rozhodující skutečností při výběru, ukázal průzkum Alzy. Vyslovilo se pro ni 59 procent Čechů. Obě empirické šetření má ČTK k dispozici. Šetření Alzy se letos v říjnu zúčastnilo více než 1.000 respondentů, do toho od Heureky se pro změnu zapojilo 2.030 občanů.

Utratit 5.000 až 10.000 korun letos podle Heureky zamýšlí přibližně 30 pct respondentů, na základě dat Alzy 24 procent. Finanční částku mezi 3.000 a 5.000 korunami má na dárky připraveno 24,3 procenta Čechů, zjistila Heureka.

Obdobný podíl dotazovaných tuto odpověď zvolilo rovněž v průzkumu Alzy, a to 21 procent. Do 20.000 korun podle obou společností vydá 17 až 18,4 procenta Čechů. Podíl lidí, kteří za své blízké na Vánoce utratí do 20.000 korun nebo více, se podle Heureky letos mírně zvýšil, je jich dohromady 24,6 procenta.

„Data získaná empirickým šetřením však naznačují, že minimálně část občanů je k tomuto navýšení vánočního rozpočtu donucena zdražováním, které tak zvýšilo ceny zamýšlených dárků," sdělila Heureka.

Dárky na Vánoce budou Češi nejčastěji vybírat pro pět až devět lidí, takovou odpověď podle dat Heureky zvolilo 48 pct z nich. Do čtyř lidí obdaruje 34,7 procenta dotázaných a deset až 19 blízkých potěší 14,3 procenta respondentů. Nejvíce budou lidé utrácet za dárky pro partnera či partnerku, zjistila Alza. Plánuje jich to 45 procent.

„Rozdílný přístup žen a mužů k plánování a rozložení výdajů za dárky je zřejmý. Více než čtvrtina žen nakupuje dárky v říjnu, zatímco muži začínají spíš až v listopadu," uvedl marketingový a obchodní ředitel Heureka Group Michal Vodák.

Nejvíce občanů, 66 procent, podle Alzy dárky shání v listopadu a prosinci. Poslední týden před Vánoci na nákupy vyráží 23 procent Čechů, informoval e-shop.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Heureka.cz, Alza.cz. a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top