Vymáhání exekucí není podle Čechů vůbec fér.

Vážení čtenáři, milí klienti, téma exekucí je pro 83 pct Čechů, Moravanů a Slezanů velmi důležité. Podle nového šetření sociologů společnosti Behavio vnímají vymáhání dluhů jako problematické a neférové. Možnost, že by soudního exekutora vybíral soud místo věřitele, podporuje 87 procent dotázaných. Průzkum společnosti Behavio proběhl online dotazováním od 15. do 18. února 2021, a to na vzorku tisíce lidí starších 18 let. Data nejsou reprezentativním zastoupením lidí v aktuálních exekučních řízeních. Jsou ale reprezentativním postojem české populace, která alespoň občas používá internet.

Exekuce se podle dat Exekutorské komory loni v listopadu týkaly téměř 720 tisíc lidí. Jejich počet vystoupal na 4,33 milionu. Zadlužení v průměru spláceli bez úroků a poplatků 441 200 korun, meziročně se tak suma zvedla o necelých 70 tisíc. Dle odborníků na dluhovou problematiku se situace navíc může v příštích letech zhoršovat, a to kvůli dopadům epidemie a koronavirové krize. Vykonávat exekuce by pak podle 78 procent Čechů měli státní nebo soudní zaměstnanci. Oslovení tedy nesouhlasí s dosavadní praxí, kdy je exekutor vybírán soukromým podnikatelem.

Téma systému vymáhání exekucí podle sociologů Behavio jako „velmi důležité" vnímá 83 procent Čechů, nadpoloviční většina dokonce jako „vážný problém dneška, kterému se ale nevěnuje dostatečná pozornost". Pro 49 procent je systém nespravedlivý. Pouze tři procenta dotázaných souhlasí s tvrzením, že současný systém exekucí je férový. „Oproti této menšině stojí bezmála polovina populace s názorem, že exekuce nejsou vůbec férově nastavené. Zbývajících 45 procent to vidí tak, že je soudobý systém někde na půl cesty," komentují výsledky šetření sociologové Behavio. Důvěra v systémy, jejichž garantem je stát, je přitom podle sociologů zcela zásadní i pro ty, kteří aktuálně nemají problém úvěry splácet. „Je to problém celé společnosti a z výsledků výzkumu je to vidět," upozorňuje sociolog Behavio Lukáš Tóth.

Češi z větší části trvají na povinnosti dlužníka uhradit všechny pohledávky. „Když ale přijde na úroky, penále a další částky, které se k původnímu dluhu nasčítají, tam už je 63 procent lidí benevolentních a byli by ochotni tyto sumy odpouštět," doplňují sociologové. Podle dostupných dat má nyní více než polovina Čechů nějaký druh půjčky – například leasing na auto či hypotéku. Sedm procent z nich přitom přiznává, že jim nestačí peníze na řádné splácení. „Většina dluhů samozřejmě není problematická, jedná se o běžnou součást rozhodování jednotlivců a domácností. Jenže kvůli vrozenému přehnanému optimismu máme tendenci přeceňovat svoji schopnost dluhy bez problémů splácet," dodává Tóth.

Na možnosti splácet úvěry 42 procent dotázaných odpovědělo, že v současné situaci prozatím splácejí, ale je to pro ně obtížné. Během koronavirové krize, která mnohým přinesla neočekávané výpadky příjmů, tak podle sociologů může dojít k nárůstů dluhových problémů. „Cyklus půjček, nesplacených záloh, upomínek a soudních obsílek nějakou dobu trvá. Pokud bude průběh kopírovat zkušenost z finanční krize roku 2008, za rok až tři dozrají exekuce, na které si Češi zadělávají dnes," upozorňují. „Podobně jako po poslední finanční krizi v České republice i ve světě. Pak extrémně záleží na tom, jak systém nezvládnutých dluhů a jejich vymáhání vypadá," podotkl Tóth.

Exekutoři mezi dotázanými Čechy navíc nemají dobrou reputaci – podle výsledků šetření Behavio jim tři čtvrtiny vyčítají, že vydělávají na cizím neštěstí. Více než polovina se domnívá, že exekutoři mají přemrštěné odměny. Takřka čtvrtina ale považuje exekutorskou činnost za „profesi jako každou jinou". Třetina soudí, že „jen dělají svou práci". Dotazovaní navíc měli určit, jaké v nich exekutoři vyvolávají emoce. Tři čtvrtiny tuto profesi vnímají negativně. „Čím nižší mají respondenti vzdělání, tím víc exekutory nemusí. Vztek vůči nim cítí celých 60 procent absolventů základních škol," uzavírají sociologové Behavio.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a iROZHLAS.CZ)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top