VS potvrdil bývalé přerovské exekutorce za zpronevěru 8,5 roku vězení.

Vážení čtenáři, milí klienti, bývalá přerovská soudní exekutorka Jitka Studená si za zpronevěru a zneužití pravomoci úřední osoby pravomocně odpyká 8,5 roku vězení. Trest uložený olomouckým krajským soudem jí totiž potvrdil vrchní soud. Žena podle soudu způsobila škodu přes 26 mil. korun. U odvolacího soudu se domáhala pouze snížení trestu. Finanční prostředky získané z exekuční činnosti posílala žena podle rozsudku na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci či dokonce na bankovní účet svého přítele.

Vrchní soud současně během projednávání případu nepřijal její prohlášení viny s tím, že měl pochybnosti, zda je míněno vážně, uvedl předseda senátu. Obhajoba se odvolávala pouze do výroku o výši trestu.

Trest považujeme za nepřiměřeně přísný, bez ohledu na to, zda soud přijal prohlášení o vině či nepřijal. Z její strany došlo k tomu, že pochopila, že konečná zodpovědnost je vždy na ní, jako na vedoucí exekutorského úřadu. K pochybení došlo, šlo ale o manažerské selhání," prohlásil její obhájce.

Bývalá exekutorka na soudce apelovala, aby jí trest snížili. Poukazovala na své rodinné poměry i snahu peníze splácet.

Nikdy mé jednání nebylo vedeno snahou získat majetkový prospěch. Uvědomuji si ty chyby, neměla jsem nikdy nastoupit do pozice manažera," konstatovala Studená.

Doplnila, že škodu splácí ze současného výdělku a to již několik let. Naopak žalobce s trestem i zákazem činnosti souhlasil.

Trestná činnost byla páchána po celou dobu výkonu funkce soudní exekutorky, soud se zabýval i tím, jakým způsobem byla ohrožena důvěra v právní stát a justiční systém," poznamenal žalobce.

Podle žalobce zmařila žena vyplácení peněz v 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun. Obžaloba postihovala jednání šestapadesátileté bývalé přerovské soudní exekutorky při výkonu exekuční činnosti v letech 2009 až 2013.

Studená podle žalobce jako jediná rozhodovala o odchozích platbách a výběrech finančních prostředků, tato vymahatelná plnění však nevyplácela, ale používala na chod úřadu, na rekonstrukci úřadu v Komenského ulici v Přerově nebo je převáděla na bankovní účet svého přítele.

Svým jednáním bývalá exekutorka poškodila podle státního zástupce jednotlivce, státní správu i řadu firem. S nárokem na finanční odškodnění se připojilo ministerstvo spravedlnosti, obchodní banky či okresní správa sociálního zabezpečení.

Z firem jde především o pivovarnickou skupinu středomoravských pivovarů PMS Přerov, do které spadá Pivovar Litovel, Pivovar Zubr a Pivovar Holba z Hanušovic.

Rozsáhlý případ mapovali policisté několik let. Na kauzu se zaměřili jihomoravští specialisté z odboru hospodářské kriminality na základě žádosti o změně místní příslušnosti kvůli možné podjatosti jejich kolegů.

Ze seznamu exekutorů podle webu profesní komory Studená vypadla v roce 2013, v jejím obvodu ji nahradil jiný soudní exekutor.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top