Většina občanů České republiky se kvůli inflaci dál bojí chudoby.

Vážení čtenáři, milí klienti, v souvislosti s vývojem inflace se nadpoloviční většina Čechů, Moravanů a Slezanů podle agentury STEM stále obává chudoby či snížení životní úrovně a mnohé nutí vysoké ceny šetřit. V meziročním porovnání je jich ale méně. Počet lidí, kteří mají strach, že kvůli ekonomickému vývoji upadnou do chudoby, příp. se jim neúnosně sníží životní úroveň, klesl o sedm procentních bodů na 58 procent. Utrácení finančních prostředků z uvedeného důvodu omezuje podle své výpovědi 77 pct našinců, to činí o tři procenta méně než před rokem. Toto zjištění vyplývá z květnového výzkumu STEM, který má ČTK k dispozici.

Čtyři pětiny občanů si podle průzkumu myslí, že vláda ČR se dostatečně nesnaží, aby zabránila výraznému nárůstu chudoby v České republice. Proti loňskému roku se počet takto smýšlejících spoluobčanů snížil o tři procentní body. STEM udělal průzkum mezi tisícovkou lidí starších 18 let v době od 18. do 29. května. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v tomto měsíci podle Českého statistického úřadu zpomalil na 11,1 procenta z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 procenta. Loni v květnu byla meziroční inflace ve výši 16 procent.

Míra obav z chudoby či neúměrného snížení životní úrovně je do velké míry závislá na příjmové situaci domácnosti. Čím jsou domácnosti hůře zajištěny, tím jsou jejich obavy z chudoby častější. Zatímco dobře zajištěné osoby se obávají snížení životní úrovně v 25 procentech případů, mezi špatně zajištěnými a chudými lidmi tuto obavu vyjadřuje de facto každý," uvedl ředitel STEM Martin Buchtík. Podle STEM ale i domácnosti, které se považují za dobře zajištěné, nutí zvyšující se ceny, především energií, šetřit. V empirickém šetření to sdělilo 44 procent velmi dobře a solidně zajištěných respondentů. Mezi průměrně zajištěnými šetří podle zjištění STEM 90 pct dotázaných a mezi špatně zajištěnými a chudými obyvateli 95 procent dotazovaných.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím STEM a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top