Ve druhém kole milostivého léta skončilo 9.100 exekucí.

Vážení klienti, milí čtenáři, ve druhém kole milostivého léta, které se konalo loni od září do konce listopadu, soudní exekutoři ukončili 9.104 exekucí. Je to asi jedno procento exekučních řízení, na která se oddlužovací akce u veřejných institucí vztahovala. Celkem dlužníci (povinní) splatili původní dluhy za 120 milionů korun. Odpustilo se jim pak penále, úroky či jiné platby za 370 milionů korun. ČTK to sdělila mluvčí exekutorské komory Eva Rajlichová. Podle komory byl o opakovanou akci výrazně menší zájem.

Druhé kolo milostivého léta se konalo loni od začátku září do konce listopadu. Pokud lidé s exekucemi na dluh u veřejných institucí uhradili původní dlužnou částku neboli jistinu, a 1 815 korun odměnu exekutorovi, odpustilo se jim penále, úroky a další platby. Řízení se zastavilo.

Podle komory se ve druhém kole uzavřelo 9 104 exekucí z 946.514, které se mohly loni na podzim zastavit. Celkem dlužníci uhradili 120 mil. korun. Odpustilo se jim penále a další platby za 370 milionů korun. Průměrná odpuštěná částka na exekuci dosáhla 43.000 korun. V prvním kole činila 37.000 korun. Celkem se při první akci odpustilo 1,55 miliardy korun. Zastavit se mohlo 1,3 milionu exekucí, ukončilo se jich 52.000.

Podle komory byl o druhou oddlužovací akci výrazně nižší zájem než o první. Roli mohlo hrát i to, že se loni začaly zastavovat tzv. bagatelní exekuce. Skončila tak velká část řízení s malými dluhem. Týkalo se to třeba vymáhání pokut za jízdy načerno, upřesnila mluvčí. Podle prezidenta komory Jana Mlynarčíka se v prvním kole zastavovaly spíš exekuce s menšími jistinami a menším příslušenstvím, ve druhé pak ty větší. „Konečná čísla ukázala, že v regionech s dlouhodobě největším počtem exekucí se opakované milostivé léto nijak zásadně neprojevilo," konstatovala mluvčí. Zmínila Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. Komora od počátku záměr pořádat milostivá léta kritizovala. Stěžovala si na nápor administrativy a stanovenou odměnu, která podle exekutorů náklady nepokrývá. „Chápeme snahu politiků zmírnit napětí ve společnosti a ulevit lidem v obtížné situaci. Nicméně stále trvá naše výhrada, že šlo o nesystémové řešení. Ukázalo se, že řada dlužníků řešit svoje závazky vůbec nechce. Energii a prostředky na tuto akci jsme mohli věnovat změnám, které by měly větší efekt," uzavírá Mlynarčík. Podle jeho mínění se mohla vést např. diskuze o řešení úpadků a zapojení exekutorů do procesu oddlužení.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Exekutorské komory ČR a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top