V květnu bylo v České republice vyhlášeno 1 501 osobních bankrotů.

Vážení čtenáři, v květnu bylo v České republice vyhlášeno 1 501 osobních bankrotů, o 100 více než v dubnu. Jedná se o druhý nejvyšší počet osobních bankrotů od loňského července. Současně bylo podáno 1 390 návrhů na osobní bankrot, o 41 více než v předchozím měsíci. Toto zjištění vyplývá z aktuálních statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

„Počet osobních bankrotů byl obdobně jako u oddlužení podnikatelů v květnu nižší než počet návrhů na osobní bankrot. Důvodem je to, že soudy rozhodovaly o části žádostí z předešlých měsíců," sdělila analytička CRIF Věra Kameníčková. Obvykle bývá podle ní rozdíl mezi podanými žádostmi o oddlužení a vyhlášenými osobními bankroty poměrně malý. Nejvíce osobních bankrotů bylo v květnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (239), v Ústeckém kraji (217) a Jihomoravském kraji (157). Nejméně na Vysočině (49) a v Pardubickém kraji (54). V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 16.275 osobních bankrotů, o 23 procent méně než o rok dříve. Současně bylo podáno 16.684 návrhů na osobní bankrot, o 28 procent méně než v předešlém období. Nejvíce osobních bankrotů v přepočtu na počet obyvatel bylo vyhlášeno v Ústeckém kraji (23) a v Karlovarském kraji (22,1). Nejméně v Praze (10,2) a na Vysočině (10,8).

V červnu 2019 začala platit insolvenční novela s mírnějšími podmínkami pro oddlužení. Občané tak mohou splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat aspoň 30 procent dlužné částky.

V prvním případě jde o jakési zrychlené oddlužení, využitelné zejména v případě nižších dluhů. V druhém případě je oddlužení splněno, jestliže po pěti letech od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek věřitelů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top