V ČR může být až 1,3 mil. občanů v tísni.

Vážení čtenáři, milí klienti v České republice může být až 1,3 milionu lidí, kteří se kvůli svým znevýhodněním dostávají do finančních potíží, nemohou sehnat pracovní místo, berou podřadnější práci, mají nepravidelný finanční příjem, nedosáhnou na pomoc od státu či na cenově výhodnější půjčky.

Toto zjištění ukázala zevrubná analýza, která je součástí projektu Neviditelní. Na tiskové konferenci ho představili jeho autoři. Spolupracují na něm Spotřebitelské fórum, Centrum ekonomických a tržních analýz CETA a poskytovatel nebankovních úvěrů Provident Financial.

Centrum CETA prozkoumalo dostupné ekonomické a sociologické studie. Podle výsledků stanovilo 13 ohrožených skupin „neviditelných". Společnost Ipsos pak vedla rozhovory s lidmi z každé skupiny. Výsledkem jsou doporučení pro osoby ve složitější situaci, firmy a stát. Mezi „neviditelné" podle autorů patří studenti z chudých rodin, samoživitelky, mladé rodiny s dětmi, pracovníci v šedé ekonomice, nedobrovolně nezaměstnaní nad 50 let, postižení, chudé domácnosti, veteráni, farmáři, pracovníci neziskových organizací, senioři, menšiny a malí podnikatelé. Podle psychoterapeutky Kateřiny Brikciové lidé zažívají kvůli své náročnější situaci obavy, stres i frustrace. Naštvanost se může projevit ve volbách. Ovlivní to nás všechny. Téma (těchto lidí) je důležité nejen ve volebním roce. Politici by se mu měli věnovat celý volební cyklus," uvedl ředitel pro výzkum CETA Aleš Rod.

Jednou ze skupin jsou mladé rodiny s malými dětmi. Občané často kvůli neplánovanému narození potomků nedokončili školu, nestihli vybudovat kariéru, nedisponují dostatkem peněz a berou podřadnější i nejistou práci, popsal Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra.

Podle výsledných doporučení by mladé domácnosti v potížích měly více využívat sdílení věcí, komunitní služby či nábytkové banky. Stát by měl podporovat péči o předškolní děti, vzdělávání rodičů, otcovskou dovolenou, flexibilní práci i neziskové organizace, které poskytují pomoc.

Řešit by měl rovněž bytovou krizi a poskytovat by měl podporu adresněji. Zaměstnavatelé by zase měli podpořit pracovníka při získání kvalifikace, nabízet flexibilní práci či zprostředkovat hlídání nebo kroužky," shrnul a uzavřel Kruliš.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, specialista výkupu nemovitostí v Praze

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a jejím blízkém okolí.Výkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.

Top