V České republice bohužel existuje stále 15 700 dětských exekucí.

Vážení čtenáři, milí klienti, novelizace právních předpisů, in concreto občanského zákoníku a občanského soudního řádu, sice zamezila vzniku nových případů, ty staré ale často zůstávají. V rámci Evropy se však jedná o neslavné unikum. Přestože v roce 2021 došlo k novelizaci legislativy, která zamezuje vzniku nových dětských exekucí, v České republice stále běží více než 15 tis. exekucí započatých před 18. rokem věku.

Toto zjištění vyplývá z mimořádných dat z Rejstříku zahájených exekucí, který spravuje resort spravedlnosti. Díky nim jsou známy největší generátory dětských dluhů, nejzatíženější okresy nebo soudy, které stály za vydáváním exekučních titulů. Data získala nezisková organizace Tady a teď, která se na dětské dluhy specializuje. „Případy dětských exekucí ale mimo jiné ukazují, že nejsme méně zodpovědní či máme nižší finanční gramotnost než zbytek Evropy," upozorňuje organizace Tady a teď. „Exekuce jsou často důsledkem provázanosti politiků, advokátů, rozhodců a soukromých exekutorů. Ty dětské jsou pak konkrétně selháním justičního a právního systému, ale i věřitelů." Dětem a mladým dospělým exekuce výrazně omezily životní šance. Nezřídka je zatížení dluhy hned po vstupu do dospělosti dovedlo k práci načerno, čerpání sociálních dávek a k životu na ubytovnách či u obchodníků s chudobou, neboť na standardní bydlení nedosáhnou. Tyto konsekvence logicky významně zasahují i stát, který musí navyšovat výdaje na sociální pomoc či prevenci, přichází o daňové plátce i o důvěru občanů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Tady a teď, resp. http://tadyated.org/projekt-za-deti-bez-dluhu-vol-2/ a seznamzpravy.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top