Úvěr s pravidelnými splátkami bývá lepší než úvěrový limit.

Vážení klienti, milí čtenáři, půjčka s pravidelnými splátkami bývá lepší volbou než úvěrový limit s minimální splátkou, který obvykle vyjde dráž. Dlužník totiž může až trojnásobně přeplatit roční padesátitisícovou půjčku, pakliže není pozorný při podpisu smlouvy o úvěru. Toto zjištění vyplývá z výsledků Indexu odpovědného úvěrování Člověka v tísni, který porovnával spotřebitelské půjčky.

Ten minulý rok srovnal více než 30 úvěrů, které hodnotí pomocí 14 parametrů. Ty pokrývají finanční náklady, transparentnost, klientskou vstřícnost a prověřování úvěruschopnosti. Přístup poskytovatelů úvěrů se postupně zlepšuje. Řada z nich rovněž vnímá umístění v indexu jako určitou zpětnou vazbu a snaží se proto dotáhnout své konkurenty, kteří se umístili na vyšších příčkách. Cena modelové 50tisícové půjčky se u nejlépe hodnocených společností pohybuje mezi 3.000 až 5.000 Kč. Na opačné straně žebříčku se umístily extrémně drazí poskytovatelé, kteří si za půjčku účtují stovky procent ročně. Za rok úvěr může vyjít i na 183.000 korun.

Dobře hodnocených společností existuje v indexu takřka polovina. K získání úvěru za přijatelnou cenu je ale nutný stabilní příjem. Žadatel také nesmí mít negativní záznam v úvěrových registrech. Ne každý tyto podmínky však splňuje, a tak se občané, kterým se nedaří získat půjčku u zodpovědného poskytovatele, snaží uspět u některé z méně solidních nebankovních společností. Úvěrové společnosti, resp. nebankovní domy specializující se právě na lidi ve finančních problémech sice půjčku poskytnou, dlužník však musí počítat s tím, že si za ni připlatí. Jedním z důležitých parametrů posuzování při sestavování indexu jsou celkové náklady, které spotřebitel musí hradit v situaci, kdy nezvládá splácet. Náklady na upomínání, zesplatnění a dodatečné úročení u modelové 50tisícové půjčky se po devíti měsících pohybují u férovějších společností mezi 6.000 až 13.000 korunami. Tytéž fin. náklady u dražších společností mohou dosáhnou vysokých desítek tisíc.

Na úvěrovém trhu lze vnímat určitý odklon od tradičních půjček s pravidelnou splátkou k revolvingovým produktům. Jsou to vlastně úvěrové limity, které lidé mohou splácet dle svých možností. Zní to sice lákavě, nebezpečí je ale v tom, že půjčka je v praxi splácena jen velmi pomalu a lidi zaplatí na úrocích mnohem více, než původně plánovali. Proto doporučujeme volit spíše klasický úvěr s pravidelnou splátkou. Několik společností se navíc z trhu se spotřebitelskými úvěry stáhlo a nově nabízí výhradně půjčky podnikatelské, takzvaně na IČO.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Člověka v tísni a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top