ÚS se zabývá povinností obchodních bank vést bezplatně chráněné účty.

Vážení čtenáři, milí klienti, Ústavní soud musí zvážit, zda povinnost komerčních bank vést lidem v exekučním řízení bezplatně chráněné účty není v rozporu s ústavním pořádkem. Návrh na zrušení části občanského soudního řádu podala v červnu skupina 17 senátorů. Sporná věta v právním předpise říká, že „peněžní ústav nemá právo na úplatu za zřízení a vedení chráněného účtu". Návrh senátorů, za které jednal Tomáš Jirsa (ODS), je dostupný na webu Ústavního soudu v Brně.

Citované ustanovení není opodstatněnou a proporční, rozumnou úpravou," napsali senátoři. Návrhem se jako soudce zpravodaj zabývá místopředseda ÚS prof. Jaroslav Fenyk, rozhodnout ale musí plénum, tedy sbor všech soudců. Chráněný účet má sloužit lidem v exekuci s obstavenými platebními účty. Lze na něm hospodařit s tzv. chráněným příjmem. Sporná věta o bezplatném vedení chráněného účtu se do zákona dostala jako součást pozměňovacích návrhů. Podle senátorů zvýhodňuje lidi v exekuci oproti dalším lidem v tíživé sociální situaci, třeba starobním důchodcům s min. penzemi a nezaměstnaným. Navíc nečiní rozdíl mezi dlužníky v různých situacích, např. mezi manželkou zadluženého gamblera a lidmi, kteří způsobili zaviněně škody nebo dluží na nákladech trestního řízení. Zátěž spojená s vedením účtu se přenáší na peněžní ústavy, právní norma tak podle senátorů nepřiměřeně zasahuje do jejich práv, což prý vytváří prostor pro další podobné zásahy pro futuro (v budoucnosti).

Za předpokladu, že by napadené ustanovení bylo shledáno ústavně konformním, byla by otevřena cesta k jakýmkoliv v podstatě svévolným zásahům do práv třetích osob, např. tím, že by povinným musel dopravce poskytnout slevu na jízdném, dodavatel energií na ceně elektřiny a plynu, pojišťovna na povinném ručení či pojištění domácnosti, provozovatel soukromé školy na školném, operátor na platbě za internet či mobilní telefon, apod.," uvádí se v senátorském návrhu.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Advokátního deníku, České justice a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top