Soudní exekutoři konečně odtajnili data o exekucích.

Vážení návštěvníci webových stránek „Výkupu nemovitostí v Praze“, Exekutorská komora po velkém nátlaku veřejnosti i Ministerstva spravedlnosti uveřejnila komplexní údaje o exekucích za uplynulý rok 2018. Nejnověji pak přidala na svůj specializovaný web „Otevřená data“ o exekucích údaje o jejich geografickém rozdělení.

„Hodláme veřejnosti a médiím sami předkládat objektivní data, abychom byli maximálně transparentní a aby nevznikal zbytečný prostor pro dezinformace a spekulace,“ konstatoval prezident komory Vladimír Plášil. Spor začal letos na jaře, když tvůrci veřejně prospěšného projektu „Mapa exekucí“ požádali komoru o údaje za loňský rok. Přestože v minulých letech Exekutorská komora všechna data bez poplatku poskytla, letos si řekla o 90 tisíc korun na zpracování. Mapa exekucí přitom byla dosud jediným zevrubným zdrojem informací o zadluženosti občanů v České republice, ze které čerpali politici nebo dluhové poradny. Organizace „Otevřená společnost“, která projekt provozuje, odmítla částku uhradit. Na její stranu se postavil i exministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který vyzval „Exekutory“ k poskytnutí dat. Exekutorská komora se z tohoto důvodu rozhodla o prázdninách spustit vlastní web se statistikami. Autor projektu „Mapa exekucí“ Radek Hábl uvítal iniciativu komory, avšak řada klíčových dat podle něj pořád chybí.

„Chybějí tak např. počty exekucí podle jednotlivých exekutorských úřadů či informace o věřitelích,“ sdělil Hábl. „Nejsme tak de facto schopni identifikovat, jakým způsobem se na počtu exekucí podílejí různé segmenty, jako: Hypoteční banky, pojišťovny, telekomunikační společnosti, nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů (půjček), dopravní podniky či fyzické osoby,“ dodal. Informace jsou navíc rozděleny pouze podle krajů a okresů, chybějí údaje za obce. Ze statistiky vyplývá, že celkový počet exekucí se nemění. Nicméně počet dlužníků v exekuci loni klesl o několik desítek tisíc na 822 tisíc. Stoupá počet lidí, kteří mají více exekucí najednou (tzv. vícečetných exekucí). V dluhové pasti s více než sedmi exekucemi se minulý rok ocitlo 265 tisíc dlužníků, což činí o zhruba 10 tisíc více než v předchozím roce.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím deníku E15)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top