Soud potrestal bývalou soudní exekutorku 8,5 lety vězení.

Vážení čtenáři, milí klienti, olomoucký krajský soud potrestal bývalou přerovskou soudní exekutorku Jitku Studenou za zpronevěru a zneužití pravomoci úřední osoby 8,5 roku vězení. O rozsudku informovala Česká televize. Žena podle soudu způsobila škodu přes 26 milionů Kč. Peníze získané z exekuční činnosti totiž posílala na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci i na bankovní účet svého přítele. Rozsudek je nepravomocný, uvedla Česká televize.

Bývalé exekutorce přitom hrozil až dvanáctiletý trest. Rozsáhlý případ mapovali policisté několik let. Na kauzu se zaměřili jihomoravští specialisté z odboru hospodářské kriminality na základě žádosti o změně místní příslušnosti kvůli možné podjatosti jejich kolegů. Ze seznamu exekutorů podle webu profesní komory Studená vypadla v roce 2013, v jejím obvodu ji nahradil jiný soudní exekutor.

Soud se případem zabýval od července loňského roku. Podle žalobce Petra Mazálka zmařila žena vyplácení peněz v 281 exekučních řízeních a způsobila tak škodu přesahující 26 milionů korun.

Obžaloba postihovala jednání šestapadesátileté bývalé přerovské soudní exekutorky při výkonu exekuční činnosti v letech 2009 až 2013. Studená podle žalobce jako jediná rozhodovala o odchozích platbách a výběrech peněžní hotovosti, tato vymahatelná plnění však nevyplácela, ale používala na chod úřadu, na rekonstrukci úřadu v Komenského ulici v Přerově nebo je převáděla na bankovní účet svého přítele. Svým jednáním bývalá exekutorka poškodila podle žalobce jednotlivce, státní správu i řadu soukromých firem. S nárokem na finanční odškodnění se připojilo ministerstvo spravedlnosti, obchodní banky či okresní správa sociálního zabezpečení. Z firem jde především o pivovarnickou skupinu středomoravských pivovarů PMS Přerov, do které spadá Pivovar Litovel, Pivovar Zubr a Pivovar Holba z Hanušovic.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webů České televize a České tiskové kanceláře)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top