Slovenský parlament schválil plošné zastavení značné části starších exekucí.

Příslušný návrh právní normy předložila do sněmovny vláda s cílem pomoci občanům, kteří se dostali do dluhové pasti. Jakmile právní předpis podepíše prezidentka, měly by se od příštího roku až na výjimky postupně zastavit exekuce vůči dlužníkům, které byly zahájeny do konce března 2017 a které trvají déle než pět let.

Naopak pokračovat bude vymáhání vybraných pohledávek, např. výživného, a také exekuce, u nichž se během půldruhého roku podařilo od dlužníka vymoci minimálně 15 eur (přes 380 Kč).

Sousední Slovensko již přitom v minulosti zavedlo několik opatření na pomoc dlužníkům. Patrně nejvýznamnější bylo citelné zjednodušení osobních bankrotů, které umožňují silně zadluženým obyvatelům Slovenska zbavit se až na (exempce) výjimky všech dluhů.

Podle dřívějších informací slovenského ministerstva spravedlnosti soudy u našich východních sousedů evidují přibližně 2,6 milionu zmíněných starých exekucí. Věřitelé souhlas k jejich zastavení nedávají, protože by museli zaplatit náklady exekučního řízení. Po zastavení zmíněných exekucí budou moci věřitelé podat nové návrhy na exekuce vůči dlužníkům. Tato řízení se ale již budou řídit stávajícím exekučním řádem, který je vůči dlužníkům mírnější než dřívějších právní úprava.

Zástupci podnikatelů při přípravě zákona vyjádřili pochybnosti ohledně jeho souladu s ústavou. Zákon podle podnikatelů zavede nedovolenou retroaktivitu a poškodí věřitele. Ti budou muset za každou zastavenou exekuci zaplatit exekutorovi 35 eur (892 Kč). Pouze státní instituce zaplatí soudním exekutorům na zmíněném paušálním poplatku za zastavení exekucí v příštích čtyř letech podle odhadu dohromady více než 43 milionů eur (1,1 miliardy Kč).

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Česká justice)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top