Samoživitelé si musí půjčovat peníze na živobytí.

Vážení klienti, milí čtenáři, v důsledku prudce rostoucích nákladů nejsou mnozí samoživitelé schopni ze svých příjmů pokrýt ani základní životní potřeby. M.B.A. Finance, přední společnost, která zajišťuje mimosoudní inkaso pohledávek pro významné finanční instituce registruje mezi neplatiči krátkodobých půjček výrazný nárůst počtu samoživitelek. Musí se půjčovat peníze na chod domácnosti, půjčky nesplácí a dostávají se do dluhové spirály. Samoživitelé, kterým jejich bývalí životní partneři neplatí na děti, mohou požádat stát o zálohové výživné od státu, ale pro mnohé je to velmi komplikované. Nejvíce kritizují podmínku podání trestního oznámení pro neplacení alimentů a rovněž zmiňují obavy z možného snížení ostatních dávek.

Mám se svým bývalým manželem neustálé potíže, a když ho zažaluji, bude to ještě horší. Oficiálně má jen nízký příjem a je to na naší dohodě, co mi na kluky měsíčně dá," uvedla samoživitelka, která si kvůli nízkému příjmu vzala malou půjčku a nemá ji z čeho splácet. Podle statistiky M.B.A. Finance meziročně stoupl počet samoživitelů dlužících za finanční produkty o 45 procent. Rezignaci na splnění podmínky vedení exekuce proti dlužníkovi alimentů uvádí velká část osamocených rodičů. Také proto, že má vlastní nebo zprostředkovanou zkušenost, že to nepomůže. Podle údajů Exekutorské komory České republiky je neúspěšně vymáháno deset miliard korun nezaplaceného výživného. Většina notorických neplatičů výživného je předlužená a zpravidla neplatí opakovaně. Nemají trvalé bydliště, čelí vícečetným exekucím, když pracují, tak „načerno" a nemají majetek, který by bylo možné postihnout. Úspěšnost vymožení jejich dluhů se pohybuje pod 10 procenty," vysvětlil Jakub Zetek provozní ředitel M.B.A.

Jako účinnou sankci hodnotí zadržení řidičského průkazu. Je prý ale nesystémová, protože od roku 2014, kdy je v platnosti, bylo zabaveno jen něco přes 9 tisíc řidičských oprávnění. Stát by mohl legislativně posílit vymahatelnost, a např. právním předpisem umožnit postoupení pohledávky výživného, což je v okolních západních zemích možné. Samoživitelé by se tak nemuseli pouštět do zdlouhavého a finančně náročného boje o výživné. Zákon by měl stanovit minimální nominální hodnotu odkoupené pohledávky a určoval by i okruh subjektů, které jsou odborně způsobilé pohledávku odkoupit. Ty by na sebe převzaly riziko nedobytné pohledávky, bez nároku na ručení za trvání pohledávky od samoživitele, který u jiných typů pohledávek zákon zajišťuje," popsal Zetek další možnost, jak pomoci samoživitelům získat dlužné výživné.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím M.B.A. Finance, Hypoindex.cz a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top