Vážení návštěvníci našich webových stránek, v ČR je vedeno stále kolem 133 tis. protiprávních exekucí a justice o návrzích na jejich zastavení rozhoduje velmi rozdílně, nejednoznačně a liknavě.
Řešení ohledně nezákonných exekucí by Resort spravedlnosti mohl navrhnout po poradě s předsedy krajských soudů, která proběhne ještě před Vánocemi. Poslancům tuto informaci podala dne 28. 11. 2019 při interpelacích v Poslanecké sněmovně ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Není možné, aby se to neřešilo. Počty exekučních řízení zastavených pro nezpůsobilost se neevidují," konstatovala ministryně spravedlnosti Benešová. Ta v říjnu požádala předsedy soudů o informace, zatím však nedostala odpovědi ze všech soudů. „Přístupy jednotlivých soudů k problematice se různí. Spíše si stěžují na to, že na ně vyvíjíme nátlak. Ale já si myslím, že je to správné, poněvadž by to jinak neřešily," doplnila Benešová. Protiprávní exekuce jsou často vymáhány na základě tzv. neplatných rozhodčích nálezů. Některé soudy navzdory verdiktu Nejvyššího soudu z roku 2011 exekuce odmítají zastavit. Premiér Andrej Babiš v březnu slíbil nezákonné exekuce zastavit, tehdy jich bylo na 200 tisíc.
Exekutorská komora v červenci kritizovala ministerského předsedu za skutečnost, že vyzval ministerstva a pět institucí a státních firem, aby u svých zaměstnanců přispěly k zastavení protiprávních exekucí.
EK tento krok označila za nekoncepční. S problémem by se podle ní totiž měla vypořádat justice, nikoliv mzdové účtárny. Podle Ministerstva spravedlnosti ČR mohou zaměstnavatelé pomoci zaměstnancům tím, že je na problematickou exekuci upozorní.
Mgr. Petr Jezdinský (s využitím Advokátního deníku)
Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.