Problémy s bytovou nouzí mohou ČR ročně stát 11 mld. korun.

Vážení a milí čtenáři, problémy s bytovou nouzí mohou Českou republiku ročně stát až kolem 11 miliard korun. Částka zohledňuje ale jen část finančních nákladů. Zahrnuje výdaje kvůli zdravotním problémům, zhoršení kvality života či odebírání dětí z rodin. Nevyčísluje dopady na vzdělávání, zaměstnanost, kriminalitu, vězeňství či hodnotu nemovitostí v problémových místech. Výsledky analýzy představila na semináři o sociálním bydlení v Praze jedna ze spoluautorů Lucie Zapletalová z organizace České priority.

Podle odhadů iniciativy Za bydlení bylo loni v provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova kolem 115.000 lidí, z toho 37.000 dětí a 5.000 seniorů. Dalším 440.000 občanům hrozila ztráta bydlení. Dalších asi 450.000 lidí pak dávalo za bydlení více než dvě pětiny svého příjmu. Autoři studie tyto údaje využili. Počítali se 120.000 lidí v bytové nouzi. Z nich je zhruba 14.000 bez přístřeší, 27.500 v ubytovnách a dalších zařízeních a 78.500 v nevyhovujících či nejistých bytech.

Bytová nouze přináší náklady nám všem. My všichni vydáváme nějaké prostředky, abychom její dopady řešili. Bytová nouze generuje celospolečenské náklady ve výši téměř 11 miliard korun ročně," sdělila Zapletalová.

Veřejné rozpočty ročně přímo platí zhruba 2,44 miliardy Kč. Expertka dodala, že propočty jsou „velmi konzervativní" a ve skutečnosti jsou sumy vyšší.

Autoři využili zjištění z dřívějších studií, experimentů a komparací. Výzkumy mj. ukázaly, že lidé v bytové nouzi častěji volají záchrannou službu, chodí na pohotovost či jsou v nemocnici.

Odborníci spočítali náklady kvůli psychickým potížím, hospitalizacím, za pobyt dětí v ústavech a náhradních rodinách. Do výpočtu zahrnuli i hodnotu kvality života. Ta odpovídá částce, kterou by měl člověk v bytové nouzi dostat, aby byl v životě spokojený stejně jako za běžných podmínek bez tísně v bydlení. Suma se podle propočtu pohybuje od 58.507 korun ročně u člověka v tísni do 156.142 korun u člověka bez domova.

Např. hospitalizace lidí v bytové nouzi stojí asi 1,82 miliardy Kč ročně, záchranná služba a pohotovost asi 290,7 milionu korun a péče o děti po odebrání z domova skoro 207,7 milionu Kč. Dopad na kvalitu života odpovídá asi 8,39 miliardy korun. Celkové fin. náklady činí až 10,82 miliardy Kč.

Studie obsahuje i popis dopadů, kde autoři náklady nevyčíslili. Týká se to třeba kriminality, domácího násilí, nezaměstnanosti, kvality veřejných prostranství, závislostí či vzdělávání a budoucí uplatnění.

Dopady bytové nouze na vzdělávání a životní trajektorie dětí mohou představovat další zásadní náklady bytové nouze, které mohou být až násobně vyšší než náklady zahrnuté ve výsledku analýzy," uvedli autoři v závěrečné zprávě. Podle nich je proto opodstatněné vydat peníze na řešení bytové nouze rodin s dětmi.

Experti jako pomoc v bytové nouzi zmiňují vedle sociálních bytů i dávky na bydlení a kauce, poradenství a podporu sociálního pracovníka.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top