Prezident kontrahoval zákon o snazším řešení dluhů z dětství.

Vážení návštěvníci webových stránek „Výkup nemovitostí v Praze“, občané se budou moci snadněji zbavit dluhů z dětství. Budou moci využít oddlužení ve zvýhodněném režimu, které se v současné době vztahuje na seniory a zdravotně postižené. Změnu přináší novela insolvenčního zákona, kterou právě dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Lidé by se peněžitých závazků z dětství mohli zbavit podle novely za tři roky, jestliže budou plnit podmínky oddlužení. Zvýhodněný režim se týká lidí, u nichž alespoň dvě třetiny jejich dluhů vznikly předtím, než dovršili 18 let věku. K těmto finančním závazkům by se připočítávalo příslušenství těchto dluhů, které přirostlo později, a rovněž nové dluhy těchto lidí, které vznikly do 21 let věku, pokud peníze použili na splácení starších závazků. Poslanecká novela, kterou předložili představitelé všech devíti sněmovních frakcí v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD), navazuje na další ještě nepřijatou úpravu, podle níž by dluhy dětí do 15 let přecházely na jejich zákonné zástupce. Vláda s oběma změnami souhlasila.

Návrhy reagují na situaci, kdy v Česku čelí exekucím přes 6 500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství! Dluhy vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.

Mírnější režim oddlužení pro seniory a invalidy přitom přinesla velká legislativní novela insolvenčního zákona, která je účinná od letošního 1. června. Ta derogovala (zrušila) vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech aspoň 30 procent svých závazků. Aktuálně existují dvě varianty oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let přinejmenším 30 procent dlužné částky. Pakliže by zaplatili méně, o jejich oddlužení by na konci procesu rozhodoval insolvenční soud. Soud by musel v takových případech uznat, že se dlužník o splacení dluhů pod dohledem insolvenčního správce snažil. Dlužníci musejí věřitelům měsíčně splácet částku nejméně ve výši odměny insolvenčního správce. Celková nejnižší suma i s odměnou činí zhruba 2 000 korun měsíčně.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Právního prostoru)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top