Pojištění schopnosti splácet je oporou zdravého rozpočtu domácností s úvěrem.

Vážení klienti, milí čtenáři, financovat velké jednorázové výdaje např. spotřebitelským úvěrem je v současné době již běžné. Zejména při pořizování bydlení, rekonstrukcích nebo koupi motorového vozidla se této podobě získání finančních prostředků málokdo vyhne. Dlouhodobé finanční závazky pak ale mohou člověka tížit, především v dobách ekonomické nejistoty, jako je ta aktuální. Podle výzkumů má většina občanů finanční rezervy pouze na tři měsíce, je tedy relativně snadné se kvůli nenadálé nemoci či úrazu dostat do situace, kdy není domácnost schopná pokrýt z finančních rezerv všechny své fin. výdaje či závazky. Pojištění schopnosti splácet může v takovéto situaci výrazně pomoci.

Pojištění schopnosti splácet pomůže v případě reálných životních rizik, jako je výpadek příjmu, se splácením hypotečního a spotřebitelského úvěru, osobní půjčky, kreditní karty, kontokorentu, leasingu. „Pojištění schopnosti splácet úvěr, si postupem času získává stále větší popularitu a je dnes bráno jako zodpovědný doplněk ke každé půjčce," říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny. Pojištění chrání v případě výpadku pravidelných příjmů, který nastává nejčastěji při dlouhodobé pracovní neschopnosti.  Pomáhá ale i proti riziku ztráty schopnosti splácet z důvodu invalidity II. a III. stupně, ošetřování člena rodiny, duševních nemocí a pochopitelně i úmrtí. Pojištění schopnosti splácet dodává pocit jistoty a zbavuje obav z nesplacených dluhů a hrozících exekucí. Pojištění schopnosti splácet zajišťuje individuální i rodinnou finanční stabilitu ve chvíli, kdy pojištěný splácí finanční závazky a je určeno pro každého, tedy nejen pro zaměstnance na plný či částečný úvazek, pro zaměstnance na dobu určitou i neurčitou a pro důchodce, nýbrž i pro OSVČ.

Sjednání je pak velmi jednoduché a absolvování lékařských prohlídek je vyžadováno pouze u vyšších hypoték. Navíc i v případech, kdy klient absolvuje prohlídku u lékaře a její vyhodnocení trvá nějaký čas, dokáže pojišťovna klientovi poskytnout předběžné pojistné krytí. Cena pojištění schopnosti splácet vychází buď z výše úvěru nebo z měsíční splátky. Neznevýhodňuje tedy lidi na základě žádných kritérií jako je věk, BMI či rizikovost zaměstnání. Pakliže při pojištění dojde k nejtěžším událostem, jako je úmrtí či invalidita II. či III. stupně pojištěného, je pojišťovnou uhrazena dosud nesplacená část úvěru. V ostatních případech pojistných událostí jako jsou dlouhodobá pracovní neschopnost nebo ztráta práce, jsou pojišťovnou v rámci plnění uhrazeny jednotlivé měsíční splátky. U některých klientů může u pojistné události dojít po 12 měsících k jejímu překlopení z plnění z důvodu pracovní neschopnosti do plnění z důvodu invalidity. Stane se tak v případě, kdy během 1 roku nedošlo ke zlepšení zdravotního stavu klienta a klientovi byla přiznána invalidita II. nebo III. stupně. V tomto případě klient obdrží nejen pojistné plnění za celých 12 předchozích měsíců pracovní neschopnosti, ale pojišťovna za něj v tuto chvíli doplatí i celou zbývající částku pojištěného úvěru.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím BNP Paribas Cardif Pojišťovna a Hypoindex.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top