Podíl rizikově zadlužených Čechů se letos snížil.

Jedná se zhruba o 1,1 milionu obyvatel. Riziko zadlužování se ale nesnížilo, poněvadž vzrostl počet spotřebitelů, kteří půjčky stále splácí, a zároveň si Češi více půjčují na splácení předchozích úvěrů. Toto zjištění vyplývá z letošního průzkumu České bankovní asociace (ČBA) odprezentovaného na tiskové konferenci. Zkušenost s půjčkami pak má 59 procent obyvatel České republiky.

Rizikoví dlužníci kryjí dluhy dalšími splátkami, mají víc než tři půjčky, půjčují si při dlouhodobém nedostatku financí, berou si půjčky na běžnou spotřebu nebo zábavu nebo si půjčují u neprověřených nebankovních institucí. „Přestože index rizikovosti klesl, o jednoznačně pozitivním trendu hovořit nelze, neboť rizikoví spotřebitelé s více půjčkami představují ohroženější skupinu. Vzít si půjčku na splacení předchozí půjčky je totiž typicky rizikové chování, které za určitých okolností může končit až v dluhové spirále," konstatovala odborná gestorka finančního vzdělávání ČBA Helena Brychová. Nejnáchylnější k tomuto chování jsou lidé s dokončeným základním vzděláním a lidé ve věku od 18 do 34 let.

Z lidí, kteří mají s půjčkou zkušenost, se zvýšil počet těch, kteří dluh stále ještě splácí, na 75 procent, tedy o deset procentních bodů více než loni. Jedním z faktorů obecně zvyšujícího se zadlužování může podle Brychové být dobrá ekonomická situace v ČR, a tím i lepší finanční situace Čechů. Více než dvě třetiny Čechů se cítí bezpečně, Jestliže výše všech jejich splátek nepřesáhne pětinu jejich čistých měsíčních příjmů. V případě neschopnosti splácet jsou odhodlaní vyjednávat o odkladu splátek přímo u poskytovatele půjčky. Téměř tři čtvrtiny osob se zkušeností s půjčkou se však o svou schopnost uhradit splátky včas příliš nebojí. Mezi spotřebitelskými úvěry vedou půjčky na automobily nebo motorky (39 procent), které si berou nejčastěji lidé ve středním věku. Druhým nejčastějším důvodem je rekonstrukce bytu (33 procent). Třetí je spotřební elektronika, typicky např. půjčka na mobilní telefony či počítače (32 procent) a čtvrté je bílé elektro (29 procent).

Pokud už by se dotazování dostali do potíží se splácením, tak by se především snažili vyjednávat o odkladu splátek s poskytovatelem půjčky (přes 60 procent lidí, kteří mají zkušenosti s půjčkou). Zhruba čtyřicet procent by se pak pokusilo půjčky konsolidovat (spojit dohromady) v obchodní bance. Pro půjčky chodí Češi zejména do komerčních bank (65 procent dotázných). Dalšími preferovanými variantami je využití pomoci příbuzných a známých (34 procent) a jednání o půjčce přímo s prodejcem zboží (24 procent). Půjčky si přitom lidé obvykle berou, když jim chybí hotovost, ale nechají se také zlákat „akcí na splátky". Skoro polovina Čechů pak má půjčku ve výši přes 100 tisíc korun. Obavy, že nebudou schopni splácet, vyjadřují hlavně ženy a lidé s nižším vzděláním. Neschopnosti splácet se pak obávají také ti, u nichž výše půjček překročila 300 tisíc korun.

Více informací můžete najít na ExpresVykup.cz.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČBA, ČTK a ČT 24)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top