Podíl mladých lidí bydlících u rodičů meziročně vzrostl.

Vážení čtenáři, milí klienti, podíl lidí do 26 let bydlících u rodičů v České republice v meziroční komparaci vzrostl o osm procentních bodů na 23 procent. Kvůli koronavirové krizi taktéž vzrostl počet lidí, kteří se obávají, že nedosáhnou na vlastní bydlení. Loni jich bylo 62 procent, na začátku letošního září podíl stoupl na 77 procent. Toto zjištění vyplývá z výsledků výzkumu společnosti Generali Investments, které má ČTK k dispozici. Agentura Ipsos v něm oslovila 1050 respondentů od 18 do 65 let.

Kvůli opatřením proti koronaviru mírně vzrostl podíl občanů, kteří upřednostňují nájemní bydlení, a to o dva procentní body na deset procent. Stejné to je s podílem lidí, kteří mají problémy s placením nájemného. Celkem šest z deseti Čechů, Moravanů a Slezanů se obává, že současná situace zhoršila jejich šance dovolit si vlastní bydlení. Strach z toho, že si nebudou moci pořídit nebo rekonstruovat nemovitost, má dokonce 77 procent lidí. Ceny bydlení vytrvale rostou již několik let a koronavirová krize na tom nic nezměnila. Pandemie naopak pro spoustu lidí představovala výrazný zásah do úspor či příjmů, takže se někteří z nich vzdali myšlenky na koupi vlastní nemovitosti. Na to reaguje i trh. Pokračuje totiž trend stavby projektů určených nikoli k prodeji, ale čistě k nájemnímu bydlení.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK, Generali Investments a Ipsos)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top