Počet osobních bankrotů byl v srpnu rekordní.

Vážení klienti, v srpnu bylo vyhlášeno celkem 2 148 osobních bankrotů, což je o 46 více než v červenci a vůbec nejvíce od roku 2008, kdy začal platit soudobý zákon č. 182/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, tj. insolvenční zákon. Toto zjištění vyplývá ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Za nárůstem podle jmenované firmy stojí červnová novela zákona, která zmírnila podmínky oddlužení.

 „V důsledku zmírnění podmínek pro oddlužení se počet osobních bankrotů zvedl přibližně dvojnásobně. V nejbližší budoucnosti očekáváme, že se počet v zásadě stabilizuje na této nebo vyšší úrovni,“ konstatovala analytička CRIF Věra Kameníčková. V červnu začala platit novela insolvenčního zákona, která lidem výrazně zvýšila šance na oddlužení a minimálně dočasnou záchranu před exekucí. Lidem s nízkými příjmy stačí měsíčně platit poplatky kolem 1 100 korun pro insolvenčního správce a stejnou částku posílat věřitelům. Za pět let to znamená necelých 65 tisíc korun. Správně by měl dlužník nakonec splatit alespoň 30 procent dluhu, jako tomu bylo dřív, nově ale soud může zbývající částku odpustit, pokud vyhodnotí, že se člověk „poctivě snažil splácet”.

Nejvíce osobních bankrotů bylo v srpnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (278), v Moravskoslezském kraji (253) a ve Středočeském kraji (230). Nejméně naopak na Vysočině (71), v Jihočeském kraji (79) a Karlovarském kraji (86). Za posledních dvanáct měsíců pak bylo vyhlášeno 14 717 osobních bankrotů, o 2 260 více než v předchozím období. Současně bylo podáno 16 690 návrhů na osobní bankrot, což je meziročně o 3 402 více. Počet osobních bankrotů se meziročně zvýšil o 18 procent, zatímco počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil o 26 procent.

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím novinky.cz)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top