Počet neplatičů za mobil je nejnižší za deset let.

Vážení čtenáři, počet zákazníků, kteří nezaplatili svým dodavatelům za telekomunikační služby, je nejnižší za posledních deset let. Přestože počet SIM karet a objemy čerpaných služeb rostou, nové dluhy prakticky nevznikají. Za celý trh jsou to jednotky tisíc případů měsíčně, oproti desetitisícům dlužníků, kteří několik let přibývali po hypoteční krizi z roku 2008. Důvodem jsou klesající ceny telekomunikačních služeb, vyšší ochrana spotřebitelů a rostoucí kupní síla zákazníků. Toto zjištění vyplývá ze statistik inkasní společnosti M.B.A. Finance a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). V České republicepřitom existuje skoro 15 milionů aktivních mobilních SIM karet.

Podle údajů ČTÚ loni přibyla pouze tisícovka nových správních řízení ve II. stupni, tedy na základě rozkladu, což byl meziroční pokles o dvě třetiny případů. Z celkových 69.000 účastnických sporů I. stupně jich v roce loni ČTÚ vyřešil 35.000. Pozitivní vliv na pokles počtu neplatičů má i zvýšená ochrana spotřebitele platná od dubna 2020, která zjednodušuje proces přenosu čísla a reguluje výši sankce při předčasném ukončení smlouvy. Telekomunikace se na celkovém počtu dlužníků podle M.B.A. podílí 13 procenty. Průměrný dluh se mírně zvýšil a za tři roky narostl o 16 pct na 5 407 korun, což ovlivnila změna skladby čerpaných služeb. Zatímco provolané minuty už přes pět let stagnují a cena za neomezené mobilní volání za tři roky spadla na polovinu, přenesená data exponenciálně rostou a mobilní internet si drží vyšší ceny.

Operátorům tak data generují největší zisky, ale jsou také rizikovější, protože vysoké účty za datové služby při nezaplacení způsobují vyšší ztráty. „Snaží se (operátoři) klientům nastavit optimální tarif podle toho, jaké služby využívají, aby nehrozilo riziko přehnaně vysokých faktur za jejich dokupování, a případně včas reagují pozastavením služeb, aby nevznikla zbytečně vysoká pohledávka," uzavřel provozní ředitel M.B.A, Jakub Zetek.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top