Počet fyzických osob v exekučním řízení loni poklesl na 821.337.

Vážení čtenáři, počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí klesl loni o 38.284 na 783.053. Proti těmto osobám je vedeno celkem 4,476.069 exekucí. Průměrně je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučního řízení. Údaje uveřejnila Exekutorská komora.

„Očekáváme, že klesající trend celkového počtu exekucí bude pokračovat," komentoval čísla prezident komory Vladimír Plášil. V meziroční komparaci se podle něj zvýšil počet skončených exekucí. Zatímco v roce 2018 jich bylo ukončeno 540.000, v roce 2019 to bylo o 5000 skončených exekucí více. Počet nově zahájených exekučních řízení se také nepatrně zvýšil. V roce 2018 šlo na soudy celkem 505.120 žádostí exekutorů o pověření k vedení exekuce, loni to bylo 506.995. Ne všechny žádosti však vedly k pověření exekutora k vedení exekuce, část nových exekucí byla spojena do řízení starších. Z celkového počtu exekucí je asi 580.000 exekučních řízení v latentním stavu z důvodu paralelně vedeného insolvenčního řízení. Jejich nárůst souvisí se změnami insolvenčního zákona, ke kterým došlo v minulém roce.

Nárůst počtu exekucí sleduje komora pouze u osob s přesně deseti exekucemi (nárůst o jedno procento). U osob s méně než deseti exekucemi i více než deseti exekucemi nastal pokles. Největší pokles počtu nových exekucí byl ve srovnání s rokem 2018 v obvodu Krajského soudu Ústí nad Labem (minus 10,6 procenta) a v obvodu Krajského soudu v Českých Budějovicích (minus 8,6 procenta). Nárůst počtu exekucí na úrovni krajských soudů byl v obvodu Městského soudu v Praze (23,7 procenta) a v obvodu Krajského soudu v Praze (6,4 procenta).

Exekutorská komora ČR eviduje i počty vedených exekucí v jednotlivých obvodech okresních soudů v přepočtu na 1 000 obyvatel. V roce 2019 bylo nejvíce exekucí na 1 000 obyvatel vedeno v Ústí nad Labem (126 exekucí), v Mostě (87) a Sokolově (87). Nejméně vedených exekucí v přepočtu na počet obyvatel bylo zahájeno v obvodech okresních soudů Brno - venkov, Žďár nad Sázavou a Blansko. „I přes pokles celkového počtu exekucí stále zůstává množství a zejména struktura obyvatel ČR v exekuci problémem. Bez modernizace exekučního prostředí ale nelze očekávat rychlé změny. Exekutorská komora ČR i proto dlouhodobě prosazuje místní příslušnost exekutorů, úpravu rostoucích příslušenství dluhu, racionalizaci doručování, jednodušší zastavování exekuce při bezvýslednosti, zjednodušení srážek ze mzdy a další," shrnul Plášil.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů ČTK a Česká justice)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top