Od července se opětovně zvýšily nezanedbatelné částky.

Vážení čtenáři, milí klienti, od července 2022 se zvýšila nezabavitelná částka při exekuci a při insolvenci. Letos už potřetí. Při čistém příjmu 25.000 Kč a 2 dětech dlužníkům od července zůstane 22.945 Kč oproti 22.565 Kč v červnu.

Část výplaty, kterou je možné exekucí na plat zabavit ovlivnilo další zvýšení životního minima od července 2022. Základní nezabavitelná částka na dlužníka (povinného) vzrostla na současných 9.416,25 a finanční částka na každou vyživovanou osobu v domácnosti činí od července 3.138,75. Nově stanovená výše nezabavitelného minima se projeví již na výplatách dlužníků, které jim budou zaslány v srpnu. Díky červnovému výnosu Nejvyššího soudu v Brně je už také jasno v tom, že se při letošním výpočtu nezabavitelné částky počítá s mimořádně zvýšenými normativními náklady.

S tzv. nezabavitelnou částkou či nezabavitelným minimem se setkávámezejména v případech, kdy je proti povinnému (dlužníkovi) nařízena exekuceči insolvence. Jedná se o část mzdy (či jiného příjmu), která dlužníkovi z jeho měsíčních příjmů nesmí být sražena, naopak mu musí být vždy vyplacena. Má sloužit k zajištění jeho základních životních potřeb a zůstává mu k jeho potřebě. Celkovou výši nezabavitelné částky ovlivňují 3 základní vstupyvýše životního minima jednotlivce, normativní náklady na bydlení v obci s počtem obyvatel od 50.000 do 99.999 obyvatel a počet vyživovaných osob v rodině (manžel/manželka, nezaopatřené děti).

Pro výpočet můžete využít aktuální KALKULAČKU NEZABAVITELNÉ ČÁSTKY od 1.7.2022.

Prameny:

https://exekuce-insolvence.cz/zvyseni-nezabavitelne-castky-od-cervence-2022-a-nova-kalkulacka-pro-vypocet-exekuce/;

https://www.kurzy.cz/zpravy/663269-nezabavitelna-castka-od-cervence-2022-pri-cistem-prijmu-25-000-kc-a-2-detech-dluznikum-od-cervence/.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím výše uvedených odborných zdrojů)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top