Obce stále bohužel vymáhají dluhy po dětských neplatičích.

Vážení klienti, milí čtenáři, Česká republika se stále nezbavila vymáhání dluhů na dětech. Příkladem, který zdokumentoval pořad 168 hodin, je dvacetiletý Michal. Ten několik let žil v dětském domově. Po dokončení školy si našel bydlení a zaměstnání. Úplnou náhodou ale zjistil, že je od dětských let v exekuci. Když bylo totiž Michalovi deset let, rodiče za něj nezaplatili poplatek za odpad. Město Králův Dvůr ve Středočeském kraji tak pohledávku předalo soudnímu exekutorovi. Tzv. dětské exekuce přitom měly díky několika novým právním předpisům již dávno skončit.

Michal své osmnácté narozeniny oslavil ještě v dětském domově ve středočeské Unhošti. V současné době je mu dvacet let. „Děcák mi nabídl možnosti jak si dodělat školu, mít střechu nad hlavou, podporoval mě v mých zájmech," prohlásil. Nakonec se vyučil instalatérem, sám si našel práci i bydlení. Na to, že je v exekuci, přišel náhodou. Michal si chtěl pořídit nový mobilní telefon, který byl však příliš drahý. „Napadlo mě, že bych si ho mohl vzít na splátky, že to budu mít za chvíli splacené, poněvadž mám normální příjem," popsal. Nákup na splátky chtěl vyřídit on-line, dostal ale oznámení o exekučním řízení. Mladík si s touto informací nevěděl rady, pomoc hledal v dětském domově, ve kterém žil. „On se snaží postavit se na vlastí nohy, chodí poctivě do práce, snaží se i přivydělávat si, ale ta částka za tu exekuci není úplně malá v jeho příjmu. Musím říct, že mi ho bylo strašně líto," poznamenal ředitel Dětského domova Unhošť Jiří Beránek, který Michalovi nakonec sehnal advokátku. „V současné době je vymáhán dluh ve výši asi osm a půl tisíce korun," popsala Michalova advokátka a spolupracovnice organizace Člověk v tísni Kristýna Dolejšová Kabelová. „To je blbost, že desetiletý kluk má něco zaplatit, to měli zaplatit rodiče," reagoval Michal. Mladíkova advokátka je přesvědčena o tom, že pakliže obec vymáhá poplatky za komunální odpad po osobách, které byly v době vzniku dluhu nezletilé, je tento postup z pohledu judikatury contra legem. To, že nelze vymáhat dluh po nezletilých, potvrdil i resort spravedlnosti.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím 168 hodin a ČT 24)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top