Občané v krizi šetří a začínají mít problém se splácením.

Vážení čtenáři, hospodářská krize s nejistým výhledem přiměla lidi více šetřit. Úspory firem, živnostníků a domácností přesáhly na konci letošního prvního čtvrtletí částku 4,3 bilionu Kč. Od konce února 2020 tak objem úspor v tuzemské ekonomice vzrostl o 499 miliard Kč.

Největší podíl na tom mají domácnosti, jejichž úspory se zvýšily o 364 mld. Kč. Úspory firem se vzrostly o 117 miliard a úspory živnostníků o 19 miliard Kč. Zatímco v průběhu roku 2020 rostly úspory u všech těchto skupin, letos je situace jiná.

Domácnosti v prvním čtvrtletí zvýšily své úspory o 100 miliard Kč, ale objem úspor živnostníků i firem mírně klesl.

Toto zjištění vyplývá z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Nárůst úspor domácností byl během letošního prvního čtvrtletí ještě vyšší než ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy se zvýšil o necelých 92 miliard korun.

Obě období mají společné to, že lidé měli omezené možnosti, jak své vydělané peníze utratit. Letos navíc hrálo roli také zrušení superhrubé mzdy, díky kterému se zaměstnancům zvýšila čistá mzda, vysvětlila a uzavřela Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím CRIF a Měšec.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top