O příjmech a výdajích domácnosti hovoří s dětmi polovina rodičů.

Vážení čtenáři, milí klienti, o příjmech a výdajích domácností mluví s dětmi polovina rodičů. Dvě pětiny zřizují dětem vlastní účet s platební kartou, pětina dětem vysvětluje finanční pojmy jako hypotéky, úvěry a investice. Jen dvě procenta s dětmi o financích vůbec nehovoří a nechávají získání finanční gramotnosti na jejich osobní zkušenosti, ukázalo empirické šetření agentury Ipsos pro investiční platformu Portu, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Šetření se zúčastnilo 1 010 mužů a žen ve věku od 18 do 55 let. Sběr dat se uskutečnil v srpnu letošního roku.

I přesto, že finanční vzdělávání je již deset let součástí povinné školní výuky, má na finanční gramotnost dětí zásadní vliv zejména rodina. Je důležité, aby rodiče s dětmi o finančních tématech mluvili, aby si děti uvědomily, že rodinné rozpočty nejsou bezedné a při nakládání s penězi je potřeba jistá obezřetnost. Pomůže jim to získat jistotu a sebevědomí ve finančních otázkách při vstupu do dospělosti," sdělil k výsledkům výzkumu produktový ředitel Portu Martin Luňáček. Průzkum ukázal, že nejčastěji rodiče učí děti zacházení s penězi poskytováním kapesného. Dělá to 73 procent respondentů, 58 pct přitom uvedlo, že dávání kapesného má v jejich domácnosti pravidelnou formu. Rodiče nejčastěji dávají dětem do 500 korun měsíčně. Bankovní účet s platební kartou potomkům zřídilo 38 procent dotázaných, častěji to jsou středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní rodiče dětí alespoň na druhém stupni základní školy.

Z dalších forem posilování finanční gramotnosti rodiče nejčastěji berou na nákupy a mluví s nimi o tom, kolik co stojí. Potvrdilo to 55 % dotázaných. O domácím rozpočtu s dětmi hovoří 51 procent rodičů, 47 procent podporuje jejich spoření v podobě vlastní kasičky. Vyjma toho 39 procent rodičů sdělilo, že podporují děti, aby si samy aspoň částečně naspořily na věc, po které touží. Odborné finanční termíny dětem vysvětluje 22 procent rodičů.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Ipsosu, Portu a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top