Vážení čtenáři, před rokem, 1. 6. 2019, nabyla účinnosti legislativní novela insolvenčního zákona, díky níž na možnost osobního bankrotu dosáhl širší okruh lidí. Po její účinnosti vzrostl počet osobních bankrotů i návrhů na ně skoro o dvojnásobek.
Lidé mohou od loňského června nově buď splatit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent dluhu, nebo by měli za pět let dorovnat alespoň 30 pct dlužné částky.
V prvním případě se jedná o jakési zrychlené oddlužení, využitelné především v případě nižších dluhů.
Ve druhém případě je oddlužení splněno, pokud po dobu pěti let od schválení oddlužení dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí k uspokojení pohledávek svých věřitelů. Dlužníci musejí věřitelům měsíčně splácet částku nejméně ve výši odměny insolvenčního správce. Celková nejnižší suma i s odměnou činí zhruba 2 000 korun měsíčně.
V České republice bylo v roce 2019 vyhlášeno 18 493 osobních bankrotů, jejich počet meziročně vzrostl o 42 procent, zatímco počet návrhů na osobní bankrot se zvýšil o 48 procent.
„Nárůst počtu osobních bankrotů způsobila loňská červnová novela insolvenčního zákona, po jejíž účinnosti se zvýšil počet osobních bankrotů téměř na dvojnásobek. V letošním roce proto můžeme očekávat další meziroční nárůst počtu osobních bankrotů, i když ne tak vysoký jako v roce 2019," konstatovala letos v lednu analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a Advokátního deníku)
Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi
Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.