Neplatičům pokut za vážné přestupky mohou úřady úhradu strhávat z dávek.

Občané v nouzi, kteří opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky, mohou od nového roku přijít o část doplatku na bydlení či příspěvku na živobytí. Správní orgány budou mít od ledna právo jim neuhrazené sankce z těchto dávek strhávat. Počítá s tím novela zákona o hmotné nouzi.

Právní úpravu navrhli za minulého volebního období tehdejší poslanci ODS. Spory se o předlohu tehdy vedly v dolní i v horní parlamentní komoře. Kritici mluvili o dopadech na rodiny pachatelů přestupků i o možné protiústavnosti. Podporovatelé zase poukazovali na vymahatelnost práva. Hrozba odebrání dávek by podle nich mohla od páchání přestupků odrazovat. Kritikou nešetřili ani experti na sociální problematiku, podle nich změna dopadne na ty nejchudší.

Úřady budou moci srážet z dávek na úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně budou moci postupovat v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku. O část dávek budou moci přijít také lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, která stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí. U problému se záškoláctvím bude podle novely platit pro strhávání pokut z dávek princip „jednou a dost". U ostatních přestupků úřady mohou srážet nezaplacené postihy při třetím a dalším prohřešku. Obce ale budou moci v určitých případech požádat o srážku už při prvním nebo druhém přestupku. O srážkách budou po oznámení rozhodovat úřady práce. Stržené částky z dávek by putovaly do rozpočtů příslušných obcí.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top