Neplatiči sankcí za některé přestupky by mohli přijít o část dávek.

Vážení čtenáři, milí klienti, sociálně slabí občané by mohli přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pakliže opakovaně nezaplatí pokuty za vybrané přestupky. Správní orgány by jim z těchto dávek neuhrazené pokuty strhávaly. Předpokládá to upravená novela zákona, jímž se mění zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, kterou Poslanecká sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Pirátští poslanci prosazovali zamítnutí předlohy s odkazem na záporné stanovisko veřejného ochránce práv.

Občanští demokraté původně navrhovali, aby lidé po spáchání tří závažných přestupků o dávky v hmotné nouzi na čtvrt roku přišli. Srážky z dávek podpořil již dříve Sociální výbor. Poslankyně Olga Richterová uvedla, že jí není jasný cíl navrhované změny. Vrácení předlohy výboru k novému projednání neprosadila. „Velmi se obávám, že úprava zvětší počet lidí, kteří jsou úplně na dně," míní další z poslanců Jan Čižinský. Novelu v debatě naopak podpořili vedle občanských demokratů taktéž poslanci ANO a KSČM.

Úřady by podle návrhu výboru snížily dávky na úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně by postupovaly v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka. O část dávek by přišli také lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, jež stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí. U záškoláctví by pro možnost strhávání pokut z dávek platil princip „jednou a dost". U ostatních přestupků by byly postihy strhávány z dávek při třetím a dalším prohřešku. Obce by ale mohly požádat o srážku již při prvním nebo druhém přestupku, pokud by vyvstala obava, že postih jiným způsobem nevymohou a současně se jedná o pachatele s minimální snahou se napravit.

Úřady práce by po oznámení musely dávky snížit. Částky, které na nich lidem nevyplatily, by putovaly do rozpočtů příslušných obcí.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím eurozpravy.cz a Advokátního deníku)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top