Nejvíc občanů v exekuci řešilo v metropoli dluh u dopravního podniku.

Milí čtenáři, vážení klienti nejvíce dlužníků (tzv. povinných) v exekučním řízení řešilo v Praze svůj dluh v rámci tzv. milostivého léta u dopravního podniku (DPP), který evidoval k 10. lednu 2022 celkem 1 976 zaplacených jistin v hodnotě zhruba dva až tři miliony korun. Další uhradili svůj dluh vůči magistrátu, městské knihovně nebo Střední škole dostihového sportu a jezdectví.

Toto zjištění vyplývá z magistrátní analýzy, kterou má ČTK k dispozici. Celkem ke středě zatím během akce zaplatilo v Praze u soudních exekutorů 4 744 dlužníků. Na jistinách podle odhadu vydali čtyři až sedm milionů korun, na poplatcích asi čtyři miliony korun a ušetřili 35 milionů korun.

Dopravní podnik evidoval na začátku milostivého léta 173 000 exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k němu, tedy pokutu. Počet zahrnoval všechny případy od roku 1993 do konce loňského srpna. Celková dlužná částka dosáhla asi 185 milionů korun. Žádosti vztahující se k milostivému létu s ohledem na blížící se termín konce vyřizujeme přednostně," píše se v materiálu. Výše splacené částky zatím není přesná. Exekuce se totiž spojují, mohou být spláceny postupně a během let se měnila výše pokuty od 200 po současných 1 500 korun. „S přesnými částkami budeme proto muset počkat na závěrečné vyúčtování," uvádí dokument.

Pražská energetika, kterou hlavní město spoluvlastní, se do projektu podle svého mluvčího Petra Holubce zapojila dobrovolně. „Celkové počty dlužníků a finanční částky nesdělujeme, ani počty exekučních řízení. Jde výrazně o interní záležitost naší firmy. V rámci milostivého léta jde o asi 50 případů, ve kterých jsme po úhradě jistiny a nákladů exekuce odpustili kompletní úrokové příslušenství a náklady nalézacího řízení," sdělil.

Mezi příspěvkovými organizacemi eviduje městská knihovna podle své mluvčí Lenky Hanzlíkové k dnešnímu dni pět případů, kdy lidé svůj dluh v rámci milostivého léta uhradili. Tito dlužníci podle ní zaplatili jistinu v celkové výši asi 66 000 korun.

Dluh ve výši 5 608 korun uhradil podle dokumentu dlužník Střední škole dostihového sportu a jezdectví.

Dlužníci se obrátili také na některé magistrátní odbory. Odbor daní, poplatků a cel evidoval v říjnu 3 600 dlužníků s dluhy přes 318 milionů korun. Dosud z nich zaplatilo 23 lidí, kteří umořili pohledávky za 785 859 korun. Celkem 16 žádostí o oddlužení pak přijal odbor hospodaření s majetkem. Odbor eviduje 1 998 dlužníků a výše pohledávané částky je přes 218 mil. korun. Naopak na odbor účetnictví se nikdo neobrátil.

Podle názoru pražské radní Hany Marvanové (za STAN) se zatím jedná o neúplné údaje a finální budou známy až po vyhodnocení celé akce, které očekává kolem poloviny února. Dodala, že už nyní vidí v nastavení podmínek určité nedostatky. Je podle ní např. problém, že lidé s vyššími dluhy neměli v poměrně úzkém časovém okně dost času na to, aby v termínu splatili jistinu. Proto by pro příště, pokud se bude akce opakovat, bylo podle radní na místě uvažovat o možnosti splátkových kalendářů.

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím webů Pražský patriot a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top