Nájemné v metropoli u bytů 2+KK ve třetím čtvrtletí kleslo o 4,2 pct.

Vážení čtenáři, milí klienti, dlouhodobé nájemné bez energií v Praze u nejžádanější dispozice 2+KK ve třetím čtvrtletí meziročně kleslo o 4,2 procenta na 14.900 korun měsíčně. Proti konci června bylo o 6,4 procenta vyšší. Z ostatních pěti největších měst České republiky v meziroční komparaci kleslo v Ostravě (o deset procent), a Plzni (o 3,5 %). V Brně a Olomouci stagnovalo, v Liberci zase o 10,5 procenta vzrostlo. Toto zjištění vyplývá z údajů společnosti UlovDomov.cz, které má ČTK k dispozici.

Bod obratu nastal už během léta, nyní je posun viditelnější. Je to logické, poněvadž vlastníci nemovitostí konečně dostávají prostor zvýšit své zisky z pronájmu. Tento sezonní nárůst je podpořen návratem studentů do univerzitních měst a může tedy zkreslovat celkový trend, který je a bude spíše pozvolný. V celé České republice nyní nelze pozorovat jednotný trend, což je dáno rozdílnou dynamikou a odlišnými vstupními faktory jednotlivých měst. U výkupových bytů 1+KK kleslo v hlavním městě nájemné na konci třetího čtvrtletí meziročně o pět procent na 10.950 korun měsíčně, v případě 3+KK se snížilo o 2,3 procenta na 21.500 korun. Proti druhému čtvrtletí nájmy u dispozice 1+KK vzrostly o 4,3 procenta, u bytů 3+KK se zvýšily o 7,5 procenta.Tyto hodnoty se týkají především bytů v dobrém stavu a v žádaných lokalitách, např. u stanice metra nebo v blízkosti univerzitních fakult. Naopak v případě panelákových jednotek nebo bytů na okraji města může být tržní realita odlišná.

Jedním z ukazatelů tržní dynamiky je objem inzerce, tedy nabídek volných bytů. Naše data ukazují, že nabídka bytů v metropoli mezikvartálně klesla zhruba o čtvrtinu, což se logicky doplňuje právě s postupným růstem cen nájmů. Z trhu teď zmizely především větší třípokojové a čtyřpokojové byty. Postupně ubývají také byty dispozic 1+kk a 2+kk, které mají na celkovém objemu nabídek dlouhodobě zásadní podíl.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s pomocí UlovDomov.cz a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top