MPSV připravuje obdobu milostivého léta pro dluhy na odvodech pojistného.

Resort práce a sociálních věcí hodlá dlužníkům (povinným) umožnit splacení dluhů na odvodech na sociálním pojištění bez sankcí. Připravuje proto svou akci po vzoru milostivého léta. Návrh zákona by měl resort předložit v příštích týdnech. Žurnalistům tyto informace sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V České republice se teď koná druhé kolo tříměsíčního milostivého léta, kdy se lidé mohou zbavit exekucí na dluhy u veřejných institucí.

To, co se opakovalo v prvním a druhém milostivém létu, se nechystá. Plánujeme ale milostivé léto, které by mělo řešit otázku finančních a správních exekucí mého resortu, tedy např. u České správy sociálního zabezpečení. Tady se opravdu chystáme, abychom princip milostivého léta aplikovali právě i na pohledávky a exekuce, které vznikly v rámci plateb na odvody sociálního pojištění,"  řekl Jurečka. Termín, kdy by splacení dluhů na sociálních odvodech bez sankcí mělo být možné, zatím podle něj není možné upřesnit. Ministerstvo aktuálně připravuje návrh zákona. „V příštích týdnech bychom ho měli poslat do tzv. meziresortního připomínkového řízení a poté na vládu tak, abychom mohli v příštím roce legislativní proces ukončit a mohli zákon aplikovat," oznámil ministr.

O skutečnosti, že se v České republice připravuje další kolo milostivého léta pro dlužníky, hovořil na počátku září šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. Zmínil, že ministerstva práce a sociálních věcí a financí připravují své právní předpisy, které by se týkaly dluhů na daních a odvodech. Resort financí svou chystanou normu zveřejnilo už v první polovině srpna. Pokud by podle předlohy dlužníci v určitém období srovnali nedoplatky na daních, stát by jim odpustil úroky a některé další platby. Drobné nedoplatky do 200 korun by se pak mohly úplně škrtnout. Ministerstvo financí v podkladech k zákonu uvedlo, že chce ulevit v době zdražování zadluženým domácnostem a chce také snížit zátěž úřadů kvůli tzv. bagatelním dluhům. Odpuštění příslušenství při splacení větších dluhů a škrtnutí bagatelních nedoplatků u finanční či celní správy označili autoři zákona za „určitou formu daňové amnestie". Mohly by ji „využít vyšší desítky tisíc" dlužníků, informovalo ministerstvo financí. Předpokládá, že lidé by mohli v milostivém létě splatit stovky milionů korun. Stovky milionů by pak rozpočet po odpuštění úroků naopak nezískal.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a novinky.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top