Místopředseda Vrchního soudu v Praze varoval před zkrácením oddlužení.

Vážení čtenáři, milí klienti, poslanci z ústavně-právního výboru se opětovně přeli o vládní návrh na zkrácení doby oddlužení ze současných pěti let na tři roky pro všechny dlužníky. Zástupci opozičního hnutí ANO tvrdí, že novela v předložené podobě zhorší postavení poctivých věřitelů a dopadne na tzv. nedobrovolné věřitele, tedy zejména na společenství vlastníků jednotek a bytová družstva. Koaliční představitelé poukazovali hlavně na programové prohlášení vlády. Výbor projednávání předlohy přerušil do příští schůze v polovině února. Opozice neprosadila návrh, který by debatu odročil na neurčito.

Zkrácením doby oddlužení se členové výboru zabývali už popáté. Debatu vyvolalo vystoupení místopředsedy Vrchního soudu v Praze Františka Kučery, podle kterého věřitelé očekávají, že získají zpět aspoň 30 procent dlužné částky. Za navrhovaných podmínek se podle něj budou všichni věřitelé snažit oddlužení odvrátit tím, že se budou snažit dokázat, že dlužníci nepostupovali tak, jak měli. Lidé se navíc budou nadměrně zadlužovat podle Kučery stále. Nynější zákon označil za velmi dobrý a funkční. „Nebourejme ho kvůli nějaké chiméře," zdůraznil.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu Česká justice a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top