Místo odpočinku po aktivním životě, trápí stále více seniorů v ČR exekuce.

Vážení klienti, milí čtenáři, jen od února 2020 do listopadu 2020 přibylo v ČR 2 912 obyvatel starších pětašedesáti let v exekučním řízení. Jejich počet dosáhl 63 298. Toto zjištění vyplývá ze statistik Exekutorské komory České republiky. Jedním z mnoha důvodů exekucí seniorů jsou dluhy, které si do penze přinesli z dob aktivního pracovního života. Je třeba vzít v potaz skutečnost, že než se člověk dostane do exekuce, uplyne několik měsíců i let.

Příčiny zadlužení seniorů, které může vést až k exekuci zkoumali rovněž autoři příručky s názvem „Jak pomoci seniorům s dluhy a exekucemi" vydané Iuridicum Remedium. „Častým důvodem zadlužení u seniorů bývají spotřebitelské úvěry. Dalším častým důvodem problémů je nájemní bydlení a spory plynoucí z plateb nájemného nebo plateb za služby," konstatovali autoři v materiálu. Může to být však i důsledek růstu penzí. Díky tomu totiž narůstá skupina seniorů, u které nebylo možno dříve exekuci provádět, ale po navýšení je už možné provádět srážky z těchto důchodů. Exekuční srážky ze starobních důchodů patří k nejčastějším způsobům, kterými lidé starší pětašedesáti let své dluhy platí. V září letošního roku jich existovalo podle dat ČSSZ 44 435. Nejvíce takových seniorů zaznamenaly statistiky v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Deník.CZ, Iuridicum Remedium a ČSSZ)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top