Milostivé léto využilo u odvodů 143.000 OSVČ.

Vážení čtenáři, milí klienti, Milostivého léta na sociální odvody využilo dosud skoro 143.000 živnostníků a přes 32.000 zaměstnavatelů. Při splacení původního dluhu na pojistném se jim odpustí penále za celkem téměř 1,3 miliardy korun.

Na tiskové konferenci to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dodal, že osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) už srovnaly dluhy za 630 milionů korun, u firem se částka vyčísluje. Ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček upozornil na skutečnost, že doba neplacení odvodů se živnostníkům nezapočítává do nároku na penzi. Důchod pak nemusejí dostat.

Porovnání dluhu na sociálních odvodech bez penále umožňuje třetí kolo milostivého léta od začátku července do konce listopadu. Dá se využít na dlužné pojistné, které se mělo zaplatit do začátku loňského října. Akce se nevztahuje na případy, kdy odvody, penále a exekuční náklady vymáhá soudní exekutor. Do milostivého léta se mohou dlužníci přihlásit jen přes ePortál ČSSZ. „Tato příležitost se prostě opakovat nebude. Na rovinu - z dlouholetých zkušeností víme, že tyto finanční prostředky v zásadě byly nedobytnými pohledávkami. Pro stát je výhodné touto formou získat alespoň část těchto finančních prostředků. Zároveň je i do určité míry výhodné pro celou společnost, že díky tomuto (milostivému létu) je nějaká část lidí schopná se vrátit ze šedé zóny do normálního fungování," řekl ministr. Zdůraznil, že dluh se lidem neodpouští a musejí ho srovnat. Nemusejí ale platit penále.

K 12. září oddlužení bez penále využilo takřka 143.000 živnostníků. Odpustí se jim zhruba 650 milionů korun. Splatili ale už kolem 630 milionů korun. Zapojilo se také přes 32.000 zaměstnavatelů, nebudou muset platit penále za zhruba 628 milionů korun. Finanční částka, kterou ale státu doplatí, se vyčísluje. Milostivého léta může využít 402.000 dlužníků na odvodech. Víc než dvě pětiny z nich to už udělaly, podotkl Jurečka.

Do aplikace k milostivému létu na webu úřadu je možné se přihlásit přes datovou schránku nebo přes elektronickou identitu. Využít je možné třeba bankovní identitu. Pro přihlášení zájemce volí na portále část pro zaměstnavatele, nebo pro živnostníky. Dozví se, kolik případně do začátku loňského října neuhradil a jaké je penále i exekuční náklady. Může odkliknout oznámení o úhradě. Pokud je dlužník současně živnostník i zaměstnavatel, musí podat obě oznámení. Dluh do 5 000 korun je nutné srovnat do konce letošního listopadu jednorázově. U vyšších částek jsou možné splátky. Při zaslání oznámení o zapojení do milostivého léta se vygeneruje potvrzení. Zobrazí se i údaje pro platbu, a to taktéž QR kód. Úřad už dřív oznámil, že pakliže se platební údaje nezobrazí, musí se splnění podmínek nejdřív ještě posoudit. Poté klient dostane od příslušné okresní správy vyrozumění. Informace o postupu najdou klienti v datových schránkách. Popis a videonávod zveřejnila správa sociálního zabezpečení na svém webu.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za použití České správy sociálního zabezpečení a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top