KB a ČS očekávají potíže u 10 procent úvěrů v moratoriu.

Podle deníku Hospodářské noviny ministerstvo financí uvedlo, že neuvažuje o další plošné možnosti odložení splátek úvěrů.

Stovky tisíc dlužníků, kterým vláda umožnila odklad splátek kvůli koronavirové krizi, musí od listopadu komerčním bankám a nebankovním společnostem začít vracet napůjčované peníze. Splácení mohli přerušit na tři až šest měsíců, moratorium zákon umožnil od května především u spotřebitelských úvěrů a hypoték.

Pomoci to mělo lidem, kteří kvůli koronaviru museli na nemocenskou, do karantény nebo pobírali ošetřovné. Jen v obchodních bankách se to celkově týkalo 359 tisíc úvěrů a 445 miliard korun. Třetinu z nich už klienti začali splácet.

Podle predikce České spořitelny a Komerční banky by z klientů, kteří mají odložené splátky, mohlo mít problémy přibližně 10 procent. V současné době se již moratorium na splácení úvěrů týká méně než 10 % z celkového objemu úvěrů, takže případný nárůst poměru nesplácených úvěrů, který bude přímo souviset s koncem tohoto moratoria na konci října, nebude zřejmě příliš výrazný.

Nicméně z pohledu obchodních bank bude důležitější následný vývoj národního hospodářství a nezaměstnanosti, kde při negativním vývoji může docházet k postupnému nárůstu nesplácených úvěrů.

Zdroje:

https://archiv.ihned.cz/c1-66827290-blizi-se-konec-koronaviroveho-moratoria-na-splaceni-uveru-potize-hrozi-az-desitkam-tisic-cechu,

https://www.kurzy.cz/zpravy/561210-kb-a-cs-ocekavaji-potize-u-10--uveru-v-moratoriu/#utm_medium=email&utm_source=email_2&utm_campaign=email_144910.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top