Každý čtvrtý občan České republiky si půjčí peníze za zády partnera.

Vážení klienti, milí čtenáři, vzít si půjčku či si třeba sjednat kreditní kartu nebo kontokorent, aniž by o tom informoval svého partnera či partnerku, je v pořádku pro čtvrtinu Čechů, Moravanů a Slezanů. Na druhou stranu ale tři pětiny občanů hledají společné řešení, jestliže se v manželství u jednoho z partnerů objeví dluhy.

Ke společnému hospodaření s penězi v českých rodinách lidé přistupují různě, ukázal výzkum agentury Ipsos pro společnost Provident Financial. Nejčastěji, což uvedla takřka polovina oslovených, mají manželé oddělené účty, avšak o tom, jak jejich partner s penězi nakládá, mají víceméně přehled. Čtvrtina partnerů či manželů má bankovní účet společný a kombinaci osobního a společného účtu, ze kterého odcházejí společné platby, pak fandí každý desátý. Necelá pětina o partnerově hospodaření nemá žádný přehled.

Ve třech ze čtyř manželství občané diskutují o tom, zda si vezmou úvěr, sjednají si kreditní kartu či třeba povolené přečerpání účtu. Oproti tomu čtvrtina Čechů ke svému partnerovi již takto otevřená není, necítí potřebu ho předem informovat o plánovaných finančních závazcích. „Lidé by měli pamatovat, že většina dluhů vzniklých za dobu manželství se stává součástí SJM. Ve většině případů tedy za tyto dluhy ručí oba manželé. Je tedy nejen etické, ale i právně závazné svého manžela či manželku o záměru zadlužit se informovat předem," upozornil Lubomír Brůha z Providentu.

Předmětné empirické šetření ale také ukázalo, že partneři se navzájem umějí podržet, pokud se jeden z nich dostane do problémů s dluhy. Tři pětiny oslovených zmínily, že v případě, kdy by do manželství nečekaně vstoupily partnerovy dluhy, by danou situaci řešily společně. Pouze osm ze stovky oslovených by svého životního partnera nechalo, ať si je vyřeší sám, dva lidé ze sta by podali žádost o rozvod.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Ipsos, Provident Financial a novinky.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top