Jednotlivá ministerstva pracují na návrzích dalšího milostivého léta.

Vážení čtenáři, milí klienti, v České republice by se nejspíš v příštím roce mohlo konat další kolo milostivého léta pro dlužníky. Týkat by se mohlo dluhů na daních a odvodech. Ministerstva práce a sociálních věcí a financí už připravují návrhy zákonů. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl šéf poslaneckého klubu vládních lidovců a jeden z iniciátorů milostivého léta Marek Výborný.

Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo financí připravují obdobný, analogický mechanismus pro řešení daňových a správních exekucí. Tam dnes vnímáme určitou míru nespravedlnosti. Pokud většina dluhů na sociálním pojištění nebo daňových dluhů je vymáhána mimo soudní exekuce, tak na ně se milostivé léto nyní nevztahuje. To napravíme a pravděpodobně v příštím roce tu část daňových a správních exekucí vyřešíme," sdělil Výborný. Doplnil, že ministerstvo financí na zákoně pracuje.

Resort financí svůj návrh právní normy zveřejnil před několika týdny. Pokud by podle předlohy dlužníci od počátku července do 2. října srovnali nedoplatky na daních, stát by jim odpustil úroky a některé další platby. Drobné nedoplatky do 200 korun by se pak mohly úplně škrtnout. Ministerstvo financí v podkladech k zákonu uvedlo, že chce ulevit v době zdražování zadluženým domácnostem a hodlá též snížit zátěž úřadů kvůli tzv. bagatelním dluhům. Odpuštění příslušenství při splacení větších dluhů a škrtnutí bagatelních nedoplatků u finanční či celní správy označili autoři zákona za „určitou formu daňové amnestie". Mohly by ji „využít vyšší desítky tisíc" dlužníků (povinných), oznámilo ministerstvo. Předpokládá, že občané by mohli v milostivém létě splatit stovky milionů korun. Stovky milionů by pak rozpočet po odpuštění úroků naopak nezískal. Resort práce a sociálních věcí svůj případný návrh, který by se týkal porovnání dluhů na odvodech, zatím nepředložil. Podle Výborného se o případném třetím kole na dluhy u radnic, dopravních podniků či státních firem už neuvažuje.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Právního prostoru a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top