Home Credit musel po propadu snížit počet zaměstnanců až na polovinu.

Vážení čtenáři, milí klienti, skupina Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry, byla nucena po loňském propadu snížit počet pracovníků ve světě na polovinu, tj. tedy asi na 60.000 lidí. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to řekl Ladislav Bartoníček, jenž byl po smrti miliardáře Petra Kellnera pověřen řízením skupiny PPF, pod kterou Home Credit patří. Home Credit na svém webu uvádí, že k polovině roku 2019 měl přes 123.000 zaměstnanců. Home Credit se loni propadl do ztráty 15,3 miliardy korun kvůli krizi způsobené pandemií nemoci covid-19.

„Reagovali jsme tak, že jsme v Číně dramaticky ořezali provozní náklady, výrazně jsme snížili objem nových obchodů a soustředíme se na klienty s mnohem lepším rizikovým profilem, abychom drželi riziko pod kontrolou," sdělil serveru Bartoníček. „Poměrně dramaticky přecházíme spíše do podoby fintech společnosti než klasického kamenného poskytovatele spotřebitelských půjček," dodal. Spotřebitelské úvěry a obecně finanční služby byly podle Bartoníčka postiženy dopady pandemie covidu-19 a souvisejícím omezením pohybu lidí. „Ale do značné míry to vyrovnávají ostatní byznysy (skupiny PPF). Telekomunikace jsou mimořádně stabilizační prvek a Mall Group, tedy on-line prodej, funguje v této chvíli také dobře, což je takové štěstí v neštěstí. Škodovka (Škoda Transportation), kterou jsme přebírali v ne úplně jednoduché situaci, je nyní naplněna zakázkami jak nikdy před tím, což je u takového typu podniku to hlavní," popsal situaci v PPF.

Home Credit působí vyjma Číny rovněž v České republice, na Slovensku, v Rusku, Kazachstánu, Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách. Dopady pandemie covidu-19, který se začal šířit v prosinci 2019 v Číně, podle Bartoníčka neovlivní expanzi Home Creditu v Asii.

„V Číně došlo k souběhu několika věcí. Jednak je vliv pandemie covidu, jednak vliv regulace, která se v Číně poměrně výrazně změnila a zkomplikovala náš byznysmodel," uvedl. „A byl to vždy komplikovaný trh, ale na druhou stranu je to úžasná příležitost," dodal.

Skupina Home Credit původně zvažovala vstup na burzu v Hongkongu. Přípravy ale zastavila již koncem roku 2019. „V tuto chvíli žádný konkrétní projekt neběží, což ale nevylučuje, že se tím nebudeme systematicky zabývat," uzavřel Bartoníček.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webu ČTK a serveru Seznam Zprávy)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top