Finanční tíseň kvůli koronaviru tíží některé francouzské sakrální stavby.

Vážení čtenáři, finanční tíseň způsobená covidem tíží i slavné francouzské katedrály, jejichž provoz je velmi finančně nákladný, ale letos skoro zejí prázdnotou. Katolické církvi ve Francii tento rok vypadly příjmy v odhadovaném objemu 90 mil. eur (2,37 miliardy korun), odhaduje podle agentury Reuters francouzská biskupská konference (CEF).

Světoznámá katedrála v Chartres ze 13. století dosud měla na výplatní pásce 18 zaměstnanců a její provoz je nákladný. Milion eur, který za běžných podmínek utrží od návštěvníků, je zásadní položkou pro udržení účtů v rovnováze. Letos ale pandemie proud turistů zredukovala na pouhý pramínek a památka ze seznamu UNESCO se ocitla ve finanční krizi, konstatuje Reuters. „Je velmi obtížné přežít," sdělil agentuře místní farář Emmanuel Blondeau. Stovky pracovníků katolické církve ve Francii jsou na nucené dovolené a je možné, že příští rok bude církev některé své svatyně muset zavřít nebo prodat, řekl Reuters pokladník CEF Ambroise Laurent. Zatímco stát se zaopatří, církve si ve Francii musí samy platit personál, topení či osvětlení. Zvláště silně pak krize doléhá na katedrály, které cítí povinnost nechat svá vrata otevřená pro malý počet věřících, kteří se přicházejí pomodlit. Vysoké fixní náklady však už nelze pokrýt z obvyklých příjmů ze sbírek, obřadů či prodeje svíček.

Jenom v katedrále Notre-Dame v Chartres by v normálních časech prodej svíček vynášel kolem 5.000 eur (téměř 132.000 Kč) každý týden, ale tento příjem se nyní snížil na zhruba 500 eur (13.000 Kč) týdně. Před epidemií katedrála zaměstnávala 18 lidí. Nyní počet zaměstnanců snížila na 14. Střídají se v práci na částečný úvazek a nucené dovolené. Po katastrofálním jaru se v létě vrátily skupinky návštěvníků, např. z Německa a Rakouska. Ale od 21. září, kdy se Chartres a okolní region ocitl v covidové karanténě, chodit přestali. O návštěvníky a příjmy přišly také další francouzské sakrální památky. Např. v centrální Francii katedrála Notre-Dame-du-Puy v Le Puy-en-Velay, která se nachází taktéž na seznamu UNESCO a je důležitou zastávkou na poutní cestě do španělského Santiaga de Compostela. Přesto ani tady není řešením zabouchnutí těžkých dřevěných vrat. „Toto je poutní místo, musíme zůstat otevřeni, každému by mělo být umožněno přijít," je přesvědčen místní farář Jean-Loic Ollu.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top