Finanční příjmy většiny domácností zůstaly podle CVVM stejné.

Vážení čtenáři, milí klienti v době protiepidemických omezení zůstaly příjmy dvou třetin domácností stejné. Pokles pak zaznamenala zhruba čtvrtina lidí. Více peněz teď bere pět procent Čechů, Moravanů a Slezanů. Údaje se od loňského počátku pandemie příliš nemění, uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) na základě svého únorového průzkumu. Nezávislé šetření se uskutečnilo od 2. do 16. února a zúčastnilo se ho 1 035 lidí.

„Změna příjmů domácnosti je výrazně podmíněna sociálně profesním statusem. I když jde o status dotázané osoby, a ne hlavy domácnosti, přesto je zřetelně vidět, že největší propad příjmů mají OSVČ a pochopitelně (nově) nezaměstnaní," konstatovalo centrum. Velký propad zaznamenaly domácnosti pracovníků služeb, dělníků a kvůli omezení pracovních příležitostí klesly příjmy rovněž studentům. Pětina lidí v únoru uvedla, že se příjmy jejich domácnosti mírně snížily, osm procent Čechů, Moravanů a Slezanů pocítilo značný pokles příjmů. Stejné příjmy jako před pandemií má 67 procent domácností. Propad příjmů výrazně souvisí se subjektivním hodnocením materiálních podmínek domácnosti. Značně se snížily příjmy ve třech pětinách domácností, které hodnotí svoji materiální situaci jako velmi špatnou.

Skoro tři pětiny domácností odhadují, že dokážou s financemi vycházet více než půl roku. „V této odpovědi došlo v meziměsíční komparaci jednak ke statisticky významnému rozkolísání a jednak k výraznému nárůstu (plus 11 procentních bodů mezi červnem a listopadem, plus 12 procentních bodů mezi prosincem a únorem)," oznámilo CVVM. Domácností, které s financemi již nyní nevycházejí, je stabilně kolem pěti procent, dalších zhruba pět až osm procent by vydrželo nejdéle měsíc.

„V jednoduchém shrnutí platí, že ekonomické změny nejvíce zasáhly osoby samostatně výdělečně činné, organizační a technologické změny pak vyšší odborníky, manažery a nižší odborníky. Manuální profese ve výrobě byly změnami zasaženy vesměs výrazně podprůměrně," uzavřelo CVVM.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top