Exekutoři vítají aktuální návrh na zavedení místní příslušnosti.

Vážení čtenáři, tento článek vám přinášíme v souladu s naší osvětovou misí. V červenci 2019 byl totiž vládou České republiky předložen návrh novely občanského soudního řádu a exekučního řádu. Cílem novely bylo zejména řešení mnohočetných exekucí. Ministerstvem spravedlnosti zvolený model „sněhulák" (nabalování exekucí) byl kritizován napříč politickým spektrem, proti jeho zavedení byla i Exekutorská komora České republiky. Proto byl tento při projednávání na Ústavně právním výboru v říjnu minulého roku z novely nakonec vytržen. Podle EKČR je momentálně jedinou možnou náhradou nepravá místní příslušnost. 

Étos celé novely se úplně vytratil, což je ve chvíli, kdy se blíží konec volebního období Sněmovny, velice hořké. Poslanecká sněmovna má poslední možnost k projednání novely a k řešení problémů spojených s mnohačetnými exekucemi," říká viceprezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík. Podle názoru Exekutorské komory ČR je jediným smysluplným a trvalým řešením stávající situace zavedení úplné místní příslušnosti soudních exekutorů na krajském principu. Veškeré ostatní, povětšinou velice kompromisní, varianty představují pouze dočasnou a nestabilní záplatu, která teoreticky může zpomalit degeneraci systému. V Poslanecké sněmovně však zjevně chybí většinová vůle k prosazení úplné teritoriality exekutorů, a proto Exekutorská komora ČR vítá alespoň snahu o zavedení tzv. nepravé místní příslušnosti. Prvním, kdo přišel s návrhem tzv. nepravé místní příslušnosti, byl poslanec Dominik Feri (TOP 09). Rozsahem nevelký pozměňovací návrh si klade za cíl zavedení krajské místní příslušnosti pro veřejnoprávní věřitele. D. Feri svůj návrh popisuje jako rozumný kompromis, který by umožnil odstranění exekučního trhu z jedné třetiny a trochu „naředil" stávající vysokou tržní koncentraci (15 exekutorů má 50 % trhu, zbylých 135 exekutorů druhou polovinu), která se s sebou přináší notoricky známé problémy. 

„V případě, že nebude přijat návrh úplné místní příslušnosti, je návrh nepravé místní příslušnosti nejlepší možnou změnou stávajícího stavu. Mohl přinést tvrdá data a všem pochybovačům ukázat, že princip místní příslušnosti je správný," komentuje postoj Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík. Už v minulosti byly některé relativně slibné, nikoliv však bezchybné, návrhy na zavedení místní příslušnosti představeny. S ohledem na současnou situaci v Poslanecké sněmovně je podle Exekutorské komory ČR návrh Dominika Feriho nejpřijatelnějším řešením.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webu EKČR a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top