Exekucí bohužel trpí v České republice až 2 252 dětí.

Vážení čtenáři, exekuci má v ČR 2 252 dětí a mladistvých do 18 let. Po téměř dvou třetinách z nich soudní exekutoři přitom vymáhají částku nižší než 2 000 Kč. Patnácti dlužníkům nebylo ještě ani pět let! Toto zjištění vyplývá ze statistiky Exekutorské komory České republiky, kterou si vyžádaly expertky Psychologického ústavu Akademie věd ČR. Údaje uveřejnily v Praze na konferenci o dětských dluzích. Podle psycholožek má exekuce vážný dopad i na samotný vývoj dětí.

Dluh vzniká třeba za jízdu na černo, za poplatky radnicím či za telefon, když rodiče za děti nezaplatí.

Neziskové organizace dlouhodobě exekuce u dětí kritizují. Skoro třetina exekucí je vedena na prvním stupni základní školy u dětí od šesti do 11 let. Další necelá třetina je u raných adolescentů od 12 do 14 let, kteří vstupují do puberty. Takhle staré děti nedokážou v plném měřítku chápat závazky ke společnosti. Takový krok jako exekuce nedává smysl, naopak ohrožuje jejich další vývoj,"  konstatovala psycholožka Lenka Kollerová.

Exekutorská komora vědkyním poskytla údaje k 8. červnu 2021. V té době bylo v exekuci 693 školáků od šesti do 11 let a 694 od 12 do 14 let. Celkem 850 dalším bylo mezi 15 a 18 lety. Dluh do 2 000 korun vymáhali exekutoři po 1 449 dětech, dluh od 2 000 do 5 000 korun po 307 chlapcích a dívkách. Exekuci na víc než 20.000 korun mělo 173 dětí a mladých.

Část lidí bude vstupovat do dospělosti s dluhy a případně exekucemi. Přestože jsou to mladí dospělí, měla by jim společnost věnovat větší pozornost, než se jim dostává,"  řekla Kollerová. Podle jejího mínění mají děti a mladí i jejich blízcí omezené možnosti problém zadlužení řešit. Podle psycholožek dluhy mají dopad na další osud dětí a mladých. Trpí úzkostmi a depresemi, vyrůstají a dospívají v pocitu ohrožení. Narušuje se jejich motivace ke studiu či postoj k práci. Je u nich menší ochota dodržovat právní normy. Podle Kollerové represe a tresty musí být přiměřené, aby fungovaly. „Někoho příliš potrestat ze strany společnosti a systému, např. mladé exekucí, může vést k tomu, že člověk zatrpkne a společnosti se odcizí, ztratí pocit, že má smysl se zapojovat,"  doplnila a uzavřela renomovaná psycholožka.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím Exekutorské komory České republiky a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top